Jakie badania wykonać ośmiolatce przy nadmiernym owłosieniu?

Jakie badania hormonalne powinnam zrobić ośmiolatce przy nadmiernym owłosieniu. Córka ma dużo ciemnych włosków na kolanach i piszczelach. Leczy się u endokrynologa Choruje na Hashimoto, ma kamienie w woreczku żółciowym, niezidentyfikowaną pokrzywkę. Czy sterydy też mogą wpływać na nadmierne owłosienie ? Dostaje je sporadycznie tylko wtedy jak ma duży wysyp pokrzywki. Kuracja trwa zazwyczaj do 7 dni raz na 3-4 mc.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

często jest to zjawisko w pełni naturalne, jednak może być również pierwszym symptomem występowania zespołów chorobowych, dlatego warto skonsultować się endokrynologiem dziecięcym, który wykona odpowiednie badania. Jedną z przyczyn może być hirsutyzm, którego głównym czynnikiem jest nadmierne owłosienie i może pojawiać się już we wczesnym dzieciństwie.

W celu wykluczenia choroby należałoby zbadać m.in stężenie testosteronu oraz dehydroepiandrosteronu i androstendionu. Objawem nadmiaru androgenów u kobiet jest między innymi nadmierne owłosienie. W celu rozpoznania problemu i ocenienia jego nasilenie lekarz może wykonać badania ultrasonograficzne, które pozwolą potwierdzić lub wykluczyć choroby, które mogły doprowadzić do hirsutyzmu. Z chorobą może mieć związek również niedoczynność tarczycy.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem o tej tematyce, dostępnym na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-owlosienie

Warto również poznać odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/badania-w-celu-zdiagnozowania-nadmiernego-owlosienia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-badania-nalezy-wykonac-w-przypadku-nadmiernego-owlosienia-u-kobiety

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.