Czym może być spowodowany taki problem u mężczyzny?

Witam mam 27 lat od 18 urodzin zaczeły mi wypadać włosy łysienie adrogenowe,około 3 lata temu mój zarost zaczął bardzo się przerzedzac i tracic kolor tak jakby stopniowo zanikał miniaturyzacja to samo jeśli chodzi o brwi również stały sie cieńsze czym może byc to spowodowane bardzo sie tym przejmuję proszę o odpowiedź dziękuję Radek

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za zadane pytanie. Domyślam się, że problem z nadmierną utratą włosów jest dla Pana stresujący. Wbrew pozorom, wypadanie włosów jest złożonym problemem i może mieć zróżnicowaną etiologię.

Proponuję na początku wizytę u lekarza rodzinnego i wykonanie podstawowych badań, jak morfologia, wykluczenie anemii oraz stanu zapalnego w organizmie (badanie OB i CRP). Oprócz tego należy ocenić pracę tarczycy – niedoczynność gruczołu tarczowego to bardzo częsta przyczyna nadmiernego wypadania włosów.

Duża utrata włosów, brwi i rzęs może być również spowodowana przebytą infekcją, niedoborem składników odżywczych lub silnym przewlekłym stresem.

Zadając pytanie, nazwał Pan swoją przypadłość łysieniem androgenowym – nie wiem, czy jest to Pana ocena, czy podstawiona diagnoza po wykonaniu badań? Tego typu schorzenie jest związane z nadmiarem androgenów na skutek zaburzeń pracy nadnerczy, jest najczęstszym rodzajem łysienia spotykanym u mężczyzn. Jeśli badania hormonalne nie były jeszcze wykonane, należałoby udać się na wizytę do lekarza endokrynologa i wykonać pogłębioną diagnostykę hormonalną (np. testosteron, DHEAS, androstendion, kortyzol i itp.).

W razie gdyby endokrynolog nie wykrył nieprawidłowości, kolejną możliwością jest wizyta u dermatologa lub trychologa (specjalista zajmujący się problemami związanymi ze skórą głowy oraz włosami).

Zanim znajdzie Pan przyczynę problemu z utratą włosów, proponuję zmianę szamponu i odżywki na specjalną dla włosów wypadających.

Temat jest bardzo szeroki, dlatego proponuję jeszcze lekturę poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby

https://portal.abczdrowie.pl/odpowiednia-dieta-na-lysienie

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.