Czy mogę w przyszłości mieć łysienie androgenowe?

Witam, mam 18 lat i obawiam się łysienia androgenowego. Mój ojciec tak jak i jego brat zaczął łysieć już w wieku 20 kilku lat... Z kolei żaden z moich dziadków nie wyłysiał de facto w ogóle. Jakie jest więc przybliżone prawdopodobieństwo, że mnie dotknie łysienie? I czy są jakieś profilaktyczne zachowania, które mógłbym przedsięwziąć, by zminimalizować to ryzyko lub zmniejszyć skalę ewentualnego łysienia? Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

łysienie androgenowe to proces polegający na nadmiernym wypadaniu włosów, co w rezultacie prowadzi do wyłysienia. U osób cierpiących na tę przypadłość mieszki włosowe są bardzo osłabione i z czasem wypadają. Jest to dolegliwość nieuleczalna, jednak istnieje kilka preparatów, które mogą ją spowolnić.

Co do kwestii dziedziczenia łysienia androgenowego, to jeżeli w rodzinie taka dolegliwość występowała, to istnieje spora szansa, że dojdzie do jej przeniesienia w genach.

Wracając do kwestii przeciwdziałania tej przypadłości, to pomocny jest tutaj finasteryd, który hamuje wydzielanie hormonów odpowiadających za łysienie. Ostatnią deską ratunku jest również zabieg przeszczepu włosów.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym poruszony został temat łysienia androgenowego:

https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.