Łysienie - czy wybrać się na wizytę do endokrynologa?

Witam, mam 20 lat i zauważyłem, że prawdopodobnie łysieję. Nikt w mojej rodzinie raczej zbyt wcześnie nie łysiał (mało tego - mama w wieku ponad 50 lat ma gęste włosy, ojciec w takim samym wieku podobnie, dziadkowie gorzej, ale u nich też dopiero w wieku 50 lat zaczęło się łysienie). Niestety nie mam pojęcia co w tej sytuacji począć - do jakiego lekarza się udać, co zrobić itd. Jak wiadomo do endokrynologa czeka się miesiącami, a czasami jeszcze dłużej i nie wiem czy jeśli dostanę termin za rok to nie wyłysieję całkowicie, dlatego chciałbym zrobić coś jak najszybciej. Od czego zacząć?

Witam serdecznie!
Przyczyn łysienia może być wiele, prawdopodobnie przyczyną Pana łysienia jest łysienie androgenowe, jednak bez możliwości badania lekarskiego, obejrzenia zmian i dokładnego zebrania wywiadu nie można tego stwierdzić. W tym celu wskazana jest wizyta u dermatologa - nie jest konieczne skierowanie od lekarza rodzinnego.
Wskazane jest również wykonanie badań laboratoryjnych w celu wykluczenia innych częstych przyczyn nadmiernej utraty włosów- warto wykluczyć anemię oraz choroby tarczycy. W tym celu wskazane jest oznaczenie przynajmniej morfologii i TSH.
Jeżeli potwierdzone zostanie łysienie androgenowe to jego leczenie jest długotrwałe, często niestety efekty są niezadowalające. W leczeniu skuteczny wydaje się finasteryd, oraz przeszczep włosów. Według niektórych doniesień dobre efekty przynosi również stosowanie monoksidylu w formie preparatu stosowanego na skórę głowy. Najlepiej aby leczenie zostało dobrane przez specjalistę.
Polecam jeszcze artykuły poświęcone tej tematyce:
http://portal.abczdrowie.pl/testosteron-a-lysienie
http://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe
http://portal.abczdrowie.pl/metody-leczenia-lysienia-androgenowego.

Pozdrawiam