Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 6 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Łysienie androgenowe - czy może się samo zatrzymać?

Dzień dobry. Mam problem jak większość mężczyzn na naszej planecie. Mam 29 lat i spore zakola. Na szczęście nie łysieję na czubku głowy. Ostatnio zauważyłem, że partia włosów między zakolami zaczyna się przerzedzać, a włosy w tym miejscu stają się krótsze (mam półdługie włosy, więc dobrze widzę). Włosy wypadają tylko w okolicy czołowej, a w głąb głowy, w okolicy ciemieniowej są mocne, grube i gęste. Przy myciu i czesaniu wypada mi ledwie kilka włosów. Pojawiają mi się też pojedyncze siwe włosy. W mojej rodzinie mężczyźni nie wyłysieli całkowicie. Moje pytania zatem brzmią - czy to możliwe, że to łysienie się zatrzyma? Czy to prawda, że po 30. roku życia czasem proces ten spowalnia? Czy może być tak, że spotka mnie tylko "wysokie czoło", a na czubku nie wyłysieję? Czy to prawda, że siwe włosy są mocniejsze i ich pojawienie się raczej dobrze zwiastuje? Bardzo proszę o poradę. Patryk
29 LAT ponad rok temu

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate objawia się występowaniem przejściowych lub trwałych ognisk łysienia skóry, która nie zostaje zapalnie zmieniona. Na temat pierwszych objawów łysienia plackowatego wypowiada się dr Tomasz Wasyłyszyn.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam!

Łysienie androgenowe rozwija się w wyniku działania hormonów u osób genetycznie predysponowanych (obciążonych genetycznie). Pierwsze objawy - pojawienie się zakoli - dotykają około 5% młodych mężczyzn przed 20. rokiem życia.

Na wątpliwości poruszone w Pana wiadomości nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wszystkie predyspozycje są osobniczo zmienne.

Zachęcam do odwiedzenia gabinetu dermatologicznego celem podjęcia leczenia. Powinno ono zahamować proces wypadania włosów. Niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja. Może Pan stosować preparaty witaminowe ze skrzypem oraz szampony wzmacniające cebulki włosowe, najlepiej dostosowane do potrzeb męskiej skóry. Nie należy suszyć włosów suszarką oraz wystawiać ich na nadmierne działanie promieni słonecznych.
Dostępne jest także leczenie farmakologiczne  (lekiem, który hamuje przekształcanie testosteronu w metabolit działający na mieszki włosowe) i zabiegowe (przeszczep włosów).

Pozdrawiam serdecznie!
 

Pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy