Czy przy podejrzeniu PCOS wykonać diagnostykę nadnerczy?
Dzień dobry, w USG stwierdzi u mnie policystyczne jajniki, mam pytanie, czy adnrostendion na poziomie 8,5 ng/ml oraz nieznacznie podwyższony testosteron (54,2 ng/ml) świadczą tylko o pcos, czy wymagana jest także diagnostyka nadnerczy? Dziękuję za odpowiedź i Pozdrawiam

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Prawidłowo, że chce Pani rozszerzyć diagnostykę, aby ocenić dokładnie stan zdrowia. Zespół policystycznych jajników dotyka coraz młodsze kobiety i objawia się charakterystycznymi dolegliwościami. Wśród nich można by wymienić: nieregularne miesiączki, silny zespół napięcia przedmiesiączkowego, a także zaburzenia owulacji.
Główną przyczyną tej przypadłości są zaburzenia hormonalne, czyli nadmierne wydzielanie androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, w tym również testosteronu. Natomiast podwyższony poziom androstendionu może również świadczyć o wzmożonej pracy nadnerczy oraz jajników. W taki wypadku można dodatkowo określić poziom kortyzolu w surowicy krwi oraz prolaktyny, żeby mieć pełny obraz parametrów.
Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem ginekologiem endokrynologiem. Specjalista po dokładnej analizie wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu.