Czy przy podejrzeniu PCOS wykonać diagnostykę nadnerczy?

Dzień dobry, w USG stwierdzi u mnie policystyczne jajniki, mam pytanie, czy adnrostendion na poziomie 8,5 ng/ml oraz nieznacznie podwyższony testosteron (54,2 ng/ml) świadczą tylko o pcos, czy wymagana jest także diagnostyka nadnerczy? Dziękuję za odpowiedź i Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że chce Pani rozszerzyć diagnostykę, aby ocenić dokładnie stan zdrowia. Zespół policystycznych jajników dotyka coraz młodsze kobiety i objawia się charakterystycznymi dolegliwościami. Wśród nich można by wymienić: nieregularne miesiączki, silny zespół napięcia przedmiesiączkowego, a także zaburzenia owulacji.

Główną przyczyną tej przypadłości są zaburzenia hormonalne, czyli nadmierne wydzielanie androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, w tym również testosteronu. Natomiast podwyższony poziom androstendionu może również świadczyć o wzmożonej pracy nadnerczy oraz jajników. W taki wypadku można dodatkowo określić poziom kortyzolu w surowicy krwi oraz prolaktyny, żeby mieć pełny obraz parametrów.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem ginekologiem endokrynologiem. Specjalista po dokładnej analizie wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos

https://portal.abczdrowie.pl/pcos-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-objawy-rozpoznanie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.