Co oznacza nadmiar testosteronu u 22-latki?

Witam. Otóż otrzymałam badania gdzie ewidentnie mam podwyższony testosteron 60.62 ng/dl, 17 OH progesteron 2.269 i androstendion 6.968. Co to oznacza? Słyszałam ze takie cos leczy sie tabletkami anty. Jednak ja jadłam je juz kilka lat. A po odstawieniu przychodzi trądzik z podwójna siła. Co oznacza taki nadmiar męskich hormonow? Chorobę nadnerczy? Da sie to wyleczyć?

Dzień dobry,

Proszę udać się do dobrego endokrynologa, niewykluczone, że z uwagi na podwyższone miano 17 OH Progesteronu - jeśli było wykonywane na początku cyklu zleci Pani diagnostyczny test z Synacthenem celem wykluczenia nieklasycznej późnoujawniającej się postaci wrodzonego przerostu nadnerczy. Warto również wykonać usg ginekologiczne pod kątem PCOS - proszę poprosić ginekologa, aby nie tylko policzył dokładnie ilośc obwodowo położonych pęchęrzyków, ale także ocenił objętość każdego z jajników. Objętość jednego z jajników > 10 ml/cm3 pozwala zakwalifikować jajnik, jako policystyczny, wówczas wraz z podwyższonym mianem androgenów (ma Pani wyraźnie podwyższone stężenia androstendionu można wg kryteriów Rotterdamskich, po wykluczeniu innych przyczyn rozpoznać zespół PCOS. Warto wówczas udać się do dobrego endokrynologa, zabierając ze sobą dotychczasowe wyniki badań. Wg Azzisa istniej aż 10 fenotypów zespołu PCOS, w tym kilka ,w których jajnik w USG nie musi być policystyczny, Wówczas do rozpoznania wystarczy hperandrogenemia kliniczna bądź biochemiczna i oligoowulacje - miesiączki rzadziej, niż co 35 dni.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych