PCOS oraz insulinooporność a podwyższone stężenie DHEA-S

Witam. 3 miesiące temu zdiagnozowano u mnie PCO oraz insulinooporność. Miałam podwyższone stężenie DHEA-S (531 przy normie do 330) oraz 17-OHprogesteronu (2,3 przy normie do 0,8). Lekarz nie skomentował takich wyników, jednak mnie niepokoją. Na własną rękę zrobiłam badanie kortyzolu: 649 przy normie 690 oraz ACTH - 20 przy normie do 40. Czy takie wyniki wskazują na problem z nadnerczami? Wizyta w marcu, czy powinnam zrobić dodatkowe badania, by na wizytę pójść już z pełnym wachlarzem wyników?

Dzień dobry,

Z uwagi na podwyższone stężenie 17 OH Progesteronu sugerowałbym wykonanie testu z Synacthenem, celem wykluczenia WPN. DHEA-S również jest podwyższone, na początku może Pani wykonać usg jamy brzusznej z oceną nadnerczy i potraktować to jako badanie przesiewowe. W związku z insulinoopornością w przebiegu PCOS warto rozważyć zastosowanie metforminy. Tak, czy inaczej powinna się Pani zgłosić do endokrynologa, bo trzeba Panią dokładnie zbadać i zebrać wywiad lekarski ( czy ma Pani hirsutyzm, czy miesiączki są regularne itd.) , a potem zlecać dodatkowe badania.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz