Poziom testosteronu i DHEA-S a włosy

Witam. Mam 21 lat. Od roku narażony jestem na stres. Zaczęły mi się przerzedzać włosy, stąd wykonałem badania testosteronu i DHEA-S. Mój poziom testosteronu to 5.66 ng/ml przy wartościach referencyjnych 3.0-10.6 ng/ml dla mężczyzn. Poziom DHEA-S to 6.1 ug/ml dla wartości referencyjnych 0.25-4.5 ug/ml dla mężczyzn. Martwi mnie podwyższony poziom DHEA-S. W styczniu poziom tego hormonu wynosił jeszcze 4.8. Poziom testosteronu jest niski. Jestem drobny i wyglądam bardzo młodo. Proszę o interpret

Dzień dobry,
Poziom testosteronu u Pana nie jest tak niski, aby był wskazaniem do leczenia substytucyjnego. Proszę jeszcze dodatkowo oznaczyć sobie stężenie androstendionu i powtórzyć DHEA-S. Najlpeiej jak wykona Pan badania rano, będąc wyspanym. Jeśli wartości będą podwyższone, warto przesiewowo wykonać usg brzucha z oceną nadnerczy i z wynikami udać się do endokrynologa.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Warto zastanowić się nad przyczynami stresu, pomocna rozmowa o tym z Lekarzem, Psychologiem, może okresowo leki zmniejszajace napięcie nerwowe Nastrój ma duży wpływ na wszystkie sfery życia
jest Pan bardzo MŁODY!
Pozdrawiam