Badania hormonów u 25-letniej kobiety

Kobieta lat 25 (nadmierne owłosienie) Kortyzol: 25,47 (6,2-19,4) Androstendion: 5,48 (0,30-3,30) -(Badanie wykonane na 4 lub 5 dni przed okresem) DHEA-SO4: 10,49 (0,5-11) - Badanie wykonane w 10 dniu cyklu) 17 oh progesteron: 4,15 ng/ml - (badanie wykonane w 3 dniu cyklu) Krzywa cukrowa/insulinowa (3pkt. 75g) Na czczo: 107 (70-99) Po 1h: 79 (<180) Po 2h: 95 (<140) Insulina: 13,5 (4-16) Insulina po 60': 56,5 ( normy nie podano) Insulina po 120': 47,4 (normy nie podano) proszę o interpretację!

Dzień dobry,

Z uwagi m.in. na podwyższone stężenie 17 (OH) Progesteronu powinna zgłosić się Pani do szpitala (oddział lub klinika endokrynologii) celem wykonania testu z synacthenem. Istnieje podejrzenie nieklasycznej, późno ujawniającej się postaci wrodzonego przerostu nadnerczy, który może powodować pozostałe, opisane przez Panią zaburzenia. Z uwagi na hiperkortyzolemię ma Pani również wskazania do wykonania testu hamowania 1 mg Dexamethazonu. Proszę udać się do endokrynologa, który wystawi Pani skierowanie do szpitala.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz