Czy mam jeszcze szansę na ciążę z PCOS?

Witam, miałam problem z brakiem miesiaczki ginekolog powiedzial ze moze to byc zespol policystycznych jajnikow zlecil mi badania ktorych nie wykonalam ,przepisal leki po ktorych dostalam miesiaczke a pozniej znowu nic kilka miesiecy . Ponad miesiac temu dostalam plamienia i mam je do teraz . Co n to moze byc ? Czy mozliwe ze bede mogla miec jeszcze dzieci ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, nie znając powodu Pani zaburzeń. Przyczyn nawracających plamień może być wiele – m.in. także zespół policystycznych jajników. Jest to poważne zaburzenie endokrynologiczne, które blokuje wydostawanie się komórki jajowej do jajowodu. To upośledza płodność i zdecydowanie wpływa na cykl menstruacyjny. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos.

Typowe objawy choroby to właśnie plamienie śródcykliczne, ale także symptomy pozornie niezwiązane z cyklem menstruacyjnym: nadmierne owłosienie, zmiany trądzikowe czy łojotokowe, wypadanie włosów, nadwaga i inne. Proszę się zapoznać z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-objawy-rozpoznanie.

Zatem trudno oceniać Pani płodność bez badań – od tego powinna Pani zacząć, zwłaszcza że ginekolog skierował Panią na nie. Natomiast niezależnie od tego, czy cierpi Pani na PCOS, czy też na inne zaburzenia – brak miesiączki może oznaczać również brak owulacji, co oczywiście oznacza brak możliwości zajścia w ciążę. Dlatego też nie powinna Pani zwlekać z podjęciem odpowiednich kroków.

Być może odpowiedź naszego eksperta na to pytanie będzie pomocna, zachęcam do uważnej lektury: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/starania-o-dziecko-przy-pco.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.