PCO a starania o dziecko
Witam, mam pytanie.Mam 29lat, 4 miesiące temu dowiedziałam się ze mam PCO kiedy poszłam na konsultacje do lekarza i wyjaśniłam ze będę się z mężem starała o dziecko. Powiedział ze mam mam próbować a potem przyjść jak nic nie wyjdzie. Pco stwierdził po Usg.Teraz jest 4 miesiąc i nic. Wspomne ze regularnie miesiaczkuje co 27-28dni. Nie mam nadwagi (57kg,160cm), nie mam nadmiernego owlosienia wiec możliwe ze coś jest nie tak z hormonami. Czy PCO może mieć wpływ na trudności zajściem w ciąży? Jakie dokładnie są objawy PCO i jakie jest ryzyko, że przez to nie będę mogła mieć dzieci? Jakie badania i w jakich dniach cyklu powinnam zrobić? Może powinnam zastosować jakąś dietę, która pomoże wyleczyć PCO. Jestem mocno zdeterminowana, ponieważ i mi i mężowi bardzo zależy na dziecku. Proszę o pomoc i odpowiedź.

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Przyszła matka z papierosem
 Sylwia Ogrodowczyk
Witam,
Droga Pani po pierwsze to proszę zmienić lekarza ginekologa, ja też mam PCOS i trójkę dzieci:) a mam 31 lat. Proszę potwierdzić lub zniwelować tę diagnozę u INNEGO specjalisty, takiego który będzie lekarzem a nie....;/ PCOS
PCOS czyli zespół policystycznych jajników to, jak każda diagnoza mająca słowo "zespół" w nazwie, nie jest tak naprawdę klasyfikowany jako typowa jednostka chorobowa, ponieważ nie sposób jednoznacznie ustalić jego symptomów i charakterystyki. Mówiąc innymi słowami, PCOS jest po prostu niespecyficzne, stąd używa się określenia zespół wraz z zbiorem objawów, fizycznych cech i laboratoryjnych wyników diagnozując problem. PCOS jest stosunkowo popularną przypadłością. Szacuje się, że problem dotyczy ok. 10-20% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Nazwa schorzenia jest dość niefortunna, ponieważ sugeruje, że mamy problem z jajnikami, gdzie tak naprawdę jest to efekt, a nie przyczyna i jajniki nie są tu niczemu winne:)
W praktyce złożoność tego schorzenia oznacza, że kobiety często mimo posiadania PCOS nie są często odpowiednio diagnozowane i latami żyją w nieświadomości.
Charakterystyka PCOS obejmuje dwa aspekty występujące chronicznie:
brak owulacji lub sporadyczne owulacje
wysoki poziom androgenów
Poza tym typowymi towarzyszącymi PCOS objawami są: nadwaga/otyłość, hirsutyzm, wypadanie włosów, trądzik, nieregularne cykle menstruacyjne lub ich brak, niestabilny poziom glukozy we krwi, zmęczenie, cukrzyca, wysoki cholesterol, depresja.
Powszechnie uważa się, że kobiety z PCOS muszą mieć nadwagę, co jest nieprawdą, a PCOS występuje również u kobiet szczupłych. Podobnie jak może pojawić się u kobiet z regularnymi okresami czy też u tych bez nadmiernego owłosienia lub trądziku.
Diagnoza PCOS
Aby postawić pozytywną diagnozę, dwa z poniższych kryteriów muszą być spełnione (wg. standardów z Rotterdamu 2003):
brak lub oligoowulacje
kliniczne lub biochemiczne oznaki androgenizacji
torbielowate jajniki (> 12 pęcherzyków w jajniku lub objętość jajników > 10 ml)
+ inne etiologie, które mogłyby spowodować hiperandrogenizm lub brak okresu/nieregularny okres są wykluczone
Badania laboratoryjne
Dla kompletnej diagnostyki oraz ocenienia procesów związanych z PCOS niezbędne jest wykonanie następujących badań:
LH
FSH
estrogen (min. estradiol)
progesteron
prolaktyna
wolny testosteron
androstedion
17-oh progesteron
DHEAS
SHBG (globulina wiążąca hormony płciowe)
kortyzol w dobowej zbiórce moczu
krzywa glukozowo-insulinowa
panel tarczycy (TSH, fT3, fT4, anty TPO, anty TG)
cholesterol (całkowity i frakcje)
próby wątrobowe
witamina D
+USG (dopochwowe)
Sporym problem jest nieprzewidywalność cyklu jaka występuje często przy PCOS, co może dać błędne wyobrażenie o tym co się dzieje w ciągu całego cyklu, bo standardowo mierzone są tylko hormony w jednym punkcie. Funkcjonalna medycyna bada każdy hormon dzień w dzień przez cały cykl, aby zobaczyć tendencje, a nie opierać leczenia na jednopunktowym pomiarze. Niestety badania przeprowadzane w Polsce z krwi (za wyjątkiem testosteronu) mają jeszcze jedną wadę - nie dają nam wyobrażenia o ilości wolnych hormonów, dlatego jak ktoś ma możliwość wykonania testu ze śliny to polecam.
Wiele rożnych zmiennych ma znaczenie dla prawidłowej diagnozy PCOS, co sprawia, że PCOS jest najpowszechniejszą przyczyną braku lub nieregularnych menstruacji oraz niepłodności.
Osobiście najczęściej widzę PCOS u kobiet, które w przeszłości miały etapy nadmiernego spożywania cukru, następnie stosowały restrykcyjne diety lub przeszły na wegetarianizm. Nabiał i cukier w diecie oraz stres moim zdaniem są wspólnym mianownikiem wielu kobiet ze zdiagnozowanym PCOS. Nierzadko widzi się również wysoki poziom prolaktyny u kobiet z PCOS.
Wpływ PCOS na cykl menstruacyjny
U zdrowej kobiety podwzgórze produkuje hormon gonadoliberynę (GnHR), który sygnalizuje przysadce aby wydzieliła hormony LH i FSH. Taka sygnalizacja powoduje, że pęcherzyk zaczyna dojrzewać, a jajniki wydzielają estrogen i progesteron. Dojrzewający pęcherzyk zwiększa wydzielanie estrogenu, co wyłapuje przysadka mózgowa i ogranicza wydzielanie FSH. U kobiet z PCOS GnHR wydzielane jest z większą częstotliwością, co pozwala na wzrost LH i zmniejszenie FSH, a co za tym idzie zwiększonej produkcji androgenów. Pęcherzyk nie osiąga jednak dojrzałości, więc estrogen jest nieustannie wydzielany, co wraz z wysokim poziomem androgenów prowadzi do niskiego progesteronu. Niski progesteron jest wyczuwany przez podwórze, które nadal próbuje stymulować jajniki do pracy poprzez wydzielanie GnHR.
Przyczyny PCOS
Przyczyny PCOS nie są do końca znane, głównie z powodu małej ilości przeprowadzanych badań. Możemy jednak wyodrębnić kilka czynników wpływających na rozwój PCOS:
nadmiar androgenów produkowanych przez jajniki
nadmiar androgenów produkowanych przez nadnercza
zmniejszona zdolność konwersji androgenów do estrogenu
zmienione proporcje hormonów przysadki: LH i FSH
insulinooporność
komponent genetyczny - 35% szans gdy matka choruje, 40% gdy siostra
Trzeba sobie zadawać sprawę, że niezaadresowane PCOS stwarza idealne podłoże dla wielu poważnych, chronicznych chorób. Kobiety z PCOS cierpią często na syndrom metaboliczny, objawiający się nieprawidłowymi poziomami nie tylko glukozy i insuliny, ale również poziomem lipidów we krwi. Wzrost wagi może zwiększyć ryzyko rozwoju cukrzycy czy chorób układu sercowo-naczyniowego.
Istnieje wiele mitów na temat PCOS, w które lekarze wierzą tymczasem, możesz mieć PCOS nawet gdy: