Nadmierne owłosienie, łysienie, otyłość

Witam serdecznie. Mam 26 lat. Ginekolog stwierdził u mnie PCOS zespół policystycznych jajników. (nadmierne owłosienie, łysienie, otyłość). Dostałam skierowanie do endokrynologa ale nikt mi nie chce udzielić informacji jakich wyników potrzebuję do endokrynologa żeby nie płacić za wizytę prywatną dwukrotnie. Dowiedziałam się tylko , że potrzebuję tsh, st3, st4 i anty tpo. Czy to wystarczy ? Katarzyna

Sylwester Kłos Dietetyk, Gdańsk

Witam serdecznie Pani Katarzyno,

panel tarczycowy, czyli TSH, FT3, FT4, Antytg, antytpo to nie wszystko, dodatkowo powinna Pani dobadać - testosteron, progesteron, lh, fsh, homocysteina.

Pozdrawiam,
http://sports-med.pl/

Witam,

Poniżej badania, które powinna Pani wykonać przy PCOS.

LH,
FSH
estrogen (min. estradiol),
progesteron,
prolaktyna,
wolny testosteron,
androstedion,
17-oh progesteron,
DHEAS,
SHBG (globulina wiążąca hormony płciowe),
kortyzol w dobowej zbiórce moczu,
krzywa glukozowo-insulinowa (badanie co 30 min - przez 2 h),
panel tarczycy (TSH, fT3, fT4, anty TPO, anty TG),
cholesterol (całkowity i frakcje),
próby wątrobowe,
witamina D,

+USG (dopochwowe).

Pozdrawiam,
Wiktoria Kreft
dietetyk Kliniczny
www.sports.med.pl