Czy moje objawy mogą mieć związek z chorobą neurodegeneracyjną?

Witam. Mam 32 lata, w dzieciństwie byłem obarczany problemami dorosłych, dorastałem w ciągłym stresie, nerwach i strachu. Przez wiele lat żyłem równolegle w dwóch światach tym realnym, gdzie nie mogłem pogodzić się z tym, ze jestem podobny do ojca a nie urodziłem się taki jak osoba do której pragnąłem byc podobny, oraz tym drugim wyimaginowanym gdzie mogłem być taki jak chciałem. Nie wiem czy nie byla to tez depresja. Mojego ojca dopada coraz bardziej jakas demencja starcza, choć pierwsze objawy były już zauważalne ledwo skonczył 40 lat. Dzisiaj ma 63 lata, niby pracuje, robi zakupy ale każdy zauważa, że jest chory, widząc jego zachowanie np. dziwny chód jakby miał powykrzywiane nogi. Jedzie gdzieś autem po czym wraca do domu pieszo bo nie wie gdzie zaparkował auto, kiedy cos opowiada trzeba domyślać sie o czym mówi. Choroba ta jest dziedziczna. Brat mojego ojca wypadł kiedyś z rynku pracy i przesiadywał tylko w domu, jego mózg nie miał wysiłku przez co z wujem jest znacznie gorzej mimo iż jest młodszy od mojego ojca. Mój dziadek stracił pamięć całkowicie. Jestem bardzo podobny do ojca i wiem, że i mnie też to czeka. Na chwile obecna mam problemy z pamięcią i chyba od zawsze je miałem, nie mam w ogole orientacji w terenie, gubię się wszędzie mimo, iż np. jade po raz x w dane miejsce, bez nawigacji ginę. Mam również problemy z koncentracja. Mój mózg kasuje szybko wszystkie wiadomosci z których nie korzystam, zostawia tylko niezbedne do podstawowego funkcjonowania tu i teraz, co z tego , ze byłem dość dobry z przedmiotów ścislych, kiedy za chwile nic juz nie pamietałem i uczyłem sie na nowo, tak jakbym nigdy wczesniej nie miał styczności z danym materialem. Czy moje objawy mogą mieć związek z choroba neurodegeneracyjna? Do jakiego specjalisty powinienem się udać? Jakie badania mam wykonać proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Pana dzieciństwo można uznać za niezwykle wymagające i trudne zarazem. Nie jest to obojętne dla teraźniejszości, więc także samego rozwoju mózgu. Rozumiem Pana obawy i wątpliwości, a także silną potrzebę uzyskania informacji co tak naprawdę się z Panem dzieje. To naturalne, że chcemy wiedzieć o swoim stanie zdrowie jak najwięcej.

Opisywane przez Pana problemy najlepiej skonsultować z kilkoma specjalistami. Dużym plusem jest to, że ma Pan wiedzę o stanie zdrowia rodziny, dzięki czemu lekarz będzie wstanie pomóc Panu z różnych perspektyw.

W kwestiach wyboru specjalisty przede wszystkim neurolog. Dzięki jego opinii i badaniom, takim jak tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny będzie wiadomo jakie zmiany w mózgu występują. Zachęcam również aby udać się po pomoc psychoterapeuty. Pana dzieciństwo i sam fakt, że wspomina Pan iż mógł przejść depresje jest elementem do przepracowania. Na pewno Ci specjaliści pomogą Panu w zrozumieniu problemów, a także lepszemu zrozumieniu co się z Panem dzieje. Warto także poprosić lekarza o dalsze wskazówki, gdzie jeszcze z wyżej wymienionymi objawami i problemami może się Pan udać.

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia!