Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 4 , 0 0 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zespół otępienny: Pytania do specjalistów

Czy w tej sytuacji mogę stosować któryś z tych leków?

Dzień dobry, czy przy wychodzeniu z demencji alkoholowej można stosować Atarax lub Alprox na uspokojenie?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Dlaczego starsza osoba ma wodniste stolce?

Stolec u 97 letniej osoby często niekontrolowany ma konsystencję rzadkiego budyniu.Osoba ta jest leczona na nadcisnienie i demencję.Z leków przyjmuje propranolol, emanerę, ketrel i ximve. Czy przy takim problemie można skutecznie pomóc , czy też jest to związane z wiekiem ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy skutkiem zażywania leków na zgagę może być pogorszenie pamięci?

Usłyszałam o szweckich badaniach wskazujących, że ubocznym skutkiem zażywania leków na zgagę są : pogorszenie pamieci, demencja. Używam Emanerę z powodu nadżerki żołądka. Czy można potwierdzić tę informację?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy taki zestaw leków wystarczy dla babci z demencją naczyniopochodną?

Proszę o poradę.Babcia choruje na demencje naczyniopochodną. Przyjmuje od półtora roku plastry Exelon 13,3 i Zenmem. Do tego Vicebrol plus oczywiście leki na nadciśnienie oraz suplementy. Czy jeżeli chodzi o leczenie demencji Exelon przestaje po jakimś czasie działać lub jego... Proszę o poradę.Babcia choruje na demencje naczyniopochodną. Przyjmuje od półtora roku plastry Exelon 13,3 i Zenmem. Do tego Vicebrol plus oczywiście leki na nadciśnienie oraz suplementy. Czy jeżeli chodzi o leczenie demencji Exelon przestaje po jakimś czasie działać lub jego działanie się osłabia i trzeba np zmienić lek. Czy taki zestaw lekow jest wystarczający? Chciałabym się poradzić czy właśnei odnośnie leków wspomagajacych leczenie demencji. Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

W jaki sposób można przeciwdziałać demencji?

Czy mogę dostać demencji ,lub dużych problemów z pamięcią , nie odwracamy od zażywania lorafenu 2 mg? Biorę lorafen gdy mam niepokój czasami 2 razy w tygodniu, leczę się na schizofrenię ,biorę rispolept 6 mg i lorafen 2 mg.Hydroksyzyna źle... Czy mogę dostać demencji ,lub dużych problemów z pamięcią , nie odwracamy od zażywania lorafenu 2 mg? Biorę lorafen gdy mam niepokój czasami 2 razy w tygodniu, leczę się na schizofrenię ,biorę rispolept 6 mg i lorafen 2 mg.Hydroksyzyna źle na mnie wpływa , źle się po niej czuję ,podobnie po spamilanie , nic mnie nie uspokaja , a cały napięty chodzę i mam wysokie tętno . Co powinienem zrobić żeby nie dostać demencji? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co oznacza to rozpoznanie MR głowy mojego ojca?

Dzień dobry, Bardzo proszę o zapoznanie się z opisem MR głowy mojego ojca, lat 80, przebyty przed kilkunastoma laty prawdopodobnie udar niedokrwienny (nie stwierdzono jednoznacznie), kilkudniowy zanik pamięci przed kilkunastoma laty; ma nadciśnienie i wahania ciśnienia. Od 2 lat... Dzień dobry, Bardzo proszę o zapoznanie się z opisem MR głowy mojego ojca, lat 80, przebyty przed kilkunastoma laty prawdopodobnie udar niedokrwienny (nie stwierdzono jednoznacznie), kilkudniowy zanik pamięci przed kilkunastoma laty; ma nadciśnienie i wahania ciśnienia. Od 2 lat występują u niego dziwne zachowania, jest przemocowy (przemoc słowna), robi awantury, przypisuje rodzinie negatywne intencje, fiksuje się na przeszłości i stale nawraca do niej. Wcześniej bywał mściwy wobec osób, które zaszły mu za skórę i nigdy nie potrafił brać odpowiedzialności za swoje czyny. Ma od wielu lat problemy z równowagą fizyczną. Siostra zmarła na demencję, ich matka też. "Badanie MR mózgu wykonano w płaszczyznach poprzecznych, strzałkowych i czołowych w sekw. T2/FLAIR, T1/SE, T2/FSE Dwi. Po dożylnym podaniu śr. kontrastowego sekw. T1/3D/FSPGR. W zakresie istoty białej okołokomorowej widoczne dość liczne obszary podwyższonego sygnału w obrazach T2 i FLAIR tworzące ogniska o śr. do 10mm i bardziej zlewne obszary - zmiany naczyniopochodne, degeneracyjne. Niewielkie uogólnione zaniki korowe. Nieco asymetrycznie szerszy róg potyliczny komory bocznej prawy. Poza tym intensywność sygnału tkanek mózgowia i przestrzeni płynowych prawidłowa. W sekw. Dwi nie stwierdzono obszarów ograniczonej dyfuzji. Po dożylnym podaniu śr. cieniującego nie stwierdzono obszarów patologicznego wzmocnienia kontrastowego. Wnioski: Niezbyt nasilone zmiany naczyniopochodne, degeneracyjne istoty białej okołokomorowej. W porównaniu z załączonymi opisami badań z 2015 i 2017 r. obraz wydaje się być stabilny. " Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki, z czym możemy mieć do czynienia, ewentualnie, co robić. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy nadciśnienie i cukrzyca typu 2 wpływa na sprawność umysłową seniora?

Czy nadciśnienie i cukrzyca typu 2 wpływa na sprawność umysłową seniora? Dzień dobry, mam pytanie w związku ze zdrowiem mojej babci. Ma 65 lat. Babcia już ok. 2 lata temu miała zdiagnozowane nadciśnienie i zbyt wysoki cukier. Dostała leki, ale... Czy nadciśnienie i cukrzyca typu 2 wpływa na sprawność umysłową seniora? Dzień dobry, mam pytanie w związku ze zdrowiem mojej babci. Ma 65 lat. Babcia już ok. 2 lata temu miała zdiagnozowane nadciśnienie i zbyt wysoki cukier. Dostała leki, ale ich nie zażywała. Nie wiedzieliśmy o tym, że nie zażywa leków. Ostatnio miała badania i się przyznała, że nie bierze leków. Dostała nowe tabletki na nadciśnienie i na cukrzycę oraz zalecenie mierzenie ciśnienia i glikemii. Babcia często skarży się na zmęczenie i bóle głowy. W kółko powtarza, że nie może dać sobie rady, że nie rozumie, żeby jej dać spokój. Nie radzi sobie w przestrzeni publicznej, nie potrafi poradzić sobie sama w banku czy u lekarza. Ogólnie jej objawy wskazują na otępienie. Myślałam, że to może Alzhaimer lub demencja. Babcia dostała skierowanie do neurologa, czekamy na wizytę. Moje pytanie jest takie: czy wymienione schorzenia mają wpływ na sprawność umysłową? Zwłaszcza przez długi czas nie leczone. Oraz w jaki sposób mogę pomóc babci. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Dorota Nowacka
Mgr Dorota Nowacka

Jak pomóc starszej osobie po złamaniu kości udowej?

Jak opiekować się osoba starsza z pęknięta szyjka kości udowej? Kobieta, 81lat, oprócz demencji i epilepsji brak innych przewlekłych chorób. Jak powinna wyglądać opieka po tym jak ortopeda wypisał przeciwbólowe i tyle, rysa nie kwalifikująca się do operacji. W jakiej... Jak opiekować się osoba starsza z pęknięta szyjka kości udowej? Kobieta, 81lat, oprócz demencji i epilepsji brak innych przewlekłych chorób. Jak powinna wyglądać opieka po tym jak ortopeda wypisał przeciwbólowe i tyle, rysa nie kwalifikująca się do operacji. W jakiej pozycji najlepiej będzie pacjent dochodził do zdrowia, czy zaleca się jakąś dietę lub ćwiczenia statyczne? Po ile dniach można przenieść osobę starsza na wózek inwalidzki i zabrać na spacer?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Dlaczego starsza osoba śpi z otwartymi oczami?

Witam.Mam lezaca mame,95 lat jest z demencja,ma rozrusznik,słabo już kontaktuje jedzenie płynne.Ostatnio zaczeła spać długo i z otwartymi oczami i ustami a ma tez odruchy wymiotne nie wiem co to może być i jak temu zapobiec.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy to jest początek Alzheimera?

Witam serdecznie, moja mama ma 66 lat i często gubi słowa, zapomina imion czy nazwisk znajomych osób, nie wykazuje zbytnio zainteresowana innymi tematami poza zdrowiem. Rzeczy dla niej istotne dobrze pamięta. Mama żyję w ciągłym stresie i lęku, według mnie... Witam serdecznie, moja mama ma 66 lat i często gubi słowa, zapomina imion czy nazwisk znajomych osób, nie wykazuje zbytnio zainteresowana innymi tematami poza zdrowiem. Rzeczy dla niej istotne dobrze pamięta. Mama żyję w ciągłym stresie i lęku, według mnie jej problemy z pamięcią są wynikiem nerwicy, jednak ona uważa że ma początki Alzheimera. Przedstawię opis jej tomografii wykonanej bez kontrastu"Badanie wykonano w warstwach 2,5/2,25 mm. Dane że skierowania inne zaburzenia mózgu. Cech krwawienia śródczaszkowego ani obrzęku nie stwierdzono. Prawidłowe zróżnicowane istoty białej i szarej. Uogólnione, umiarkowanie nasilone zaniki korowe. Rowki korowe na skepistości zachowane. Układ komorowy symetryczny nieposzerzony, bez przemieszczeń. Kości pokrywy czaszki oraz podstawa czaszki bez uchwytnych zmian Prawidłowe upowietrzenie kości skroniowych. Otwory słuchowe wewnętrzne nieposzerzone.". Na podstawie opisu z badania proszę Państwa o opinię czy to naprawdę początek Alzheimera? Jakie powinniśmy wykonać dodatkowe badania by mieć 100% pewności? A może to demencja? Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy demencja alkoholowa może się pogłębić?

Czy demencja alkoholowa może dalej się pogłębiać po całkowitym odstawieniu alkoholu?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Na co wskazują takie niepokojące objawy u ojca?

Martwi mnie stan ojca. Około półtora roku temu ustawodawca zmienił naliczanie emerytury przez co ojcu zabrano większą jej część. Obecnie z bardzo niskich świadczeń musi utrzymywać bezrobotną mamę. Ta sytuacja bardzo mocno go przygnębiła przeżył długotrwały silny stres. Zaczął nadużywać... Martwi mnie stan ojca. Około półtora roku temu ustawodawca zmienił naliczanie emerytury przez co ojcu zabrano większą jej część. Obecnie z bardzo niskich świadczeń musi utrzymywać bezrobotną mamę. Ta sytuacja bardzo mocno go przygnębiła przeżył długotrwały silny stres. Zaczął nadużywać alkoholu, nie może spać bierze leki przeciwdepresyjne przeciwlękowe i nasenne. Obecniy stan jest taki że od kilku tyg nie pije nawet kropli alkoholu jednak wieczorami jest zupełnie splątany, wydaje mu się że ktoś go śledzi obserwuje mówi rzeczy bez sensu, wpada w panikę. Czy to objawy aza? Czy demencji? Czy choroby psychicznej?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Dorota Nowacka
Mgr Dorota Nowacka

Czy stany otępienne mogą być związane z depresją?

Czy stany otępienne mogą być związane z depresją, psychiką, czy może to jest związane z dysfunkcją biologiczną, dysfunkcją mózgu? Czy można to jakoś zdiagnozować?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Justyna Piątkowska
Mgr Justyna Piątkowska

Czy jest szansa na poprawę stanu zdrowia starszej osoby?

Dzień dobry niewiem co robić moją babcia 88 letnia po pęknieciu kości biodrowej miała zabieg endoprotezy po wypisaniu jej do domu babcia nie bardzo ma siły wstawać, cały czas by leżała, przed wypadkiem może nie biegała ale siedziała i po... Dzień dobry niewiem co robić moją babcia 88 letnia po pęknieciu kości biodrowej miała zabieg endoprotezy po wypisaniu jej do domu babcia nie bardzo ma siły wstawać, cały czas by leżała, przed wypadkiem może nie biegała ale siedziała i po pokoju się poruszała,teraz leży nie ma apetytu mało piję i widzę że jakaś demencja się również wkrada to taki stan jak by czekała już na śmierć, niewiem co robić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy moje objawy mogą mieć związek z chorobą neurodegeneracyjną?

Witam. Mam 32 lata, w dzieciństwie byłem obarczany problemami dorosłych, dorastałem w ciągłym stresie, nerwach i strachu. Przez wiele lat żyłem równolegle w dwóch światach tym realnym, gdzie nie mogłem pogodzić się z tym, ze jestem podobny do ojca a... Witam. Mam 32 lata, w dzieciństwie byłem obarczany problemami dorosłych, dorastałem w ciągłym stresie, nerwach i strachu. Przez wiele lat żyłem równolegle w dwóch światach tym realnym, gdzie nie mogłem pogodzić się z tym, ze jestem podobny do ojca a nie urodziłem się taki jak osoba do której pragnąłem byc podobny, oraz tym drugim wyimaginowanym gdzie mogłem być taki jak chciałem. Nie wiem czy nie byla to tez depresja. Mojego ojca dopada coraz bardziej jakas demencja starcza, choć pierwsze objawy były już zauważalne ledwo skonczył 40 lat. Dzisiaj ma 63 lata, niby pracuje, robi zakupy ale każdy zauważa, że jest chory, widząc jego zachowanie np. dziwny chód jakby miał powykrzywiane nogi. Jedzie gdzieś autem po czym wraca do domu pieszo bo nie wie gdzie zaparkował auto, kiedy cos opowiada trzeba domyślać sie o czym mówi. Choroba ta jest dziedziczna. Brat mojego ojca wypadł kiedyś z rynku pracy i przesiadywał tylko w domu, jego mózg nie miał wysiłku przez co z wujem jest znacznie gorzej mimo iż jest młodszy od mojego ojca. Mój dziadek stracił pamięć całkowicie. Jestem bardzo podobny do ojca i wiem, że i mnie też to czeka. Na chwile obecna mam problemy z pamięcią i chyba od zawsze je miałem, nie mam w ogole orientacji w terenie, gubię się wszędzie mimo, iż np. jade po raz x w dane miejsce, bez nawigacji ginę. Mam również problemy z koncentracja. Mój mózg kasuje szybko wszystkie wiadomosci z których nie korzystam, zostawia tylko niezbedne do podstawowego funkcjonowania tu i teraz, co z tego , ze byłem dość dobry z przedmiotów ścislych, kiedy za chwile nic juz nie pamietałem i uczyłem sie na nowo, tak jakbym nigdy wczesniej nie miał styczności z danym materialem. Czy moje objawy mogą mieć związek z choroba neurodegeneracyjna? Do jakiego specjalisty powinienem się udać? Jakie badania mam wykonać proszę o odpowiedź, pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Anna Kasprzak
Mgr Anna Kasprzak

Czy ta choroba mogła wpłynąć na takie zachowanie?

Babcia po kilku dniach kiedy się źle czuła, dreszcze, kaszel zasłabla, przyjechała karetka, okazało się że Covid, zabrali ja na oddział koronawirusowy. Z wypisu wynika że miała zapalenie płuc, podano jej leki. Wróciła do siebie. Jest w domu od... Babcia po kilku dniach kiedy się źle czuła, dreszcze, kaszel zasłabla, przyjechała karetka, okazało się że Covid, zabrali ja na oddział koronawirusowy. Z wypisu wynika że miała zapalenie płuc, podano jej leki. Wróciła do siebie. Jest w domu od kilku dni, popadł w w stan depresyjny, ma bardzo duże wahania nastroju, przed covidem wogole tego nie było, zawsze była pełna energii, samodzielna, dzielnie znosila przeciwności. Ma 83 lata. Czy to covid mógł spowodować nagle demencje? Babcia ma ciezko skojarzyć niektóre fakty, przeplakala cały pobyt w szpitalu, fizycznienwyglada na to że jest w porzadku Ale stan jej psychiki bardzo się zmienił. Proszę o porade
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bartosz Neska
Mgr Bartosz Neska

Co robić z tym pobudzeniem u starszej osoby?

Pobudzenie w nocy u 86 letniej babci. U mojej babci lekarz podejrzewa demencje. Babcia nie jest osobą leżącą jednak potrzebuje pomocy przy załatwianiu swoich czynności fizjologicznych, myciu i ubieraniu. W ciągu dnia babcia nie sprawia większych problemów jest spokojna. W... Pobudzenie w nocy u 86 letniej babci. U mojej babci lekarz podejrzewa demencje. Babcia nie jest osobą leżącą jednak potrzebuje pomocy przy załatwianiu swoich czynności fizjologicznych, myciu i ubieraniu. W ciągu dnia babcia nie sprawia większych problemów jest spokojna. W nocy natomiast jest dramat. Krzyczy coś bez sensu rozrzuca po pokoju poduszki, ściąga prześcieradło, dochodzi nawet do tego że sama się podrapała do krwi. Tak jakby jej się dzień z nocą mylił. Lekarz POZ przepisał babci Ketrel i kazał dać pół godziny przed spaniem. Faktycznie w nocy po tym leku śpi, ale w ciągu dnia jest wyłączona, podsypia, nic nie mówi, trzeba ją karmić i nie zgłasza swoich potrzeb fizjologicznych. To nie jest rozwiązanie. Inny lekarz polecił hydroksizynę, ale ona działała 2-3 noce, a potem efektów nie było widać - babcia w ogóle w nocy nie spała. Chciałam spytać, czy istnieje jakiś lek, który by pozwolił babci spokojnie przespać noc, jednocześnie nie otępiając ją na następny dzień. Dziękuję z góry za poradę.
odpowiada 1 ekspert:
 Judyta Samul-Jastrzębska
Judyta Samul-Jastrzębska

Z czego może wynikać taki stan otępienia po wypiciu alkoholu?

Dzień dobry, po wypiciu alkoholu w nie dużej ilości (do stanu lekkiego upojenia) w następnych dniach czuje się otępiała i ogłuszona, ciężej mi się skoncentrować. Taki stan trwa parę dni (np tydzień). Jeśli wypiję mało (jedno piwo np) nic mi... Dzień dobry, po wypiciu alkoholu w nie dużej ilości (do stanu lekkiego upojenia) w następnych dniach czuje się otępiała i ogłuszona, ciężej mi się skoncentrować. Taki stan trwa parę dni (np tydzień). Jeśli wypiję mało (jedno piwo np) nic mi się nie dzieje, jeśli więcej to właśnie mam takie uczucie w następnych dniach. Z czego to może wynikać?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak radzić sobie z wyrzutami sumienia w takiej sytuacji?

Dzień dobry, pisze, bo chyba mam problem psychologiczny. Po krotce: wyprowadziłam się z domu rodzinnego mając 32 lata. Moja siostra wyprowadziła się, też celem założenia rodziny kilka lat przede.mną. Mama została sama, bo ojciec zmarł jeszcze przed 2000 rokiem. Ja... Dzień dobry, pisze, bo chyba mam problem psychologiczny. Po krotce: wyprowadziłam się z domu rodzinnego mając 32 lata. Moja siostra wyprowadziła się, też celem założenia rodziny kilka lat przede.mną. Mama została sama, bo ojciec zmarł jeszcze przed 2000 rokiem. Ja codziennie dzwonię i za tę 12 lat być może uzbierałoby się 120 dni, kiedy nie zadzwoniłam do Mamy Od kilku lat bywałem też u mamy z córką i siedzimy nawet 5 tygodni. Można powiedzieć, że i z bilansem telefonicznym i bywania u mamy przebijam siostrę, która.mieszka o wiele bliżej, jakieś 20-30 km, zależy jak jechać. Ja mieszkam od mamy prawie 300 km. Teraz.mama zaczyna mieć zapowiedzi problemów z pamięcią i być może demencji. A ja mam obrzydliwe poczucie winy, że się wyprowadziłam. Mama zawsze.odmawiala przyjazdu do mnie wymawiając się że nie ma już sił na.jazde pociągiem. A my, co tu dużo mówi , mamy bardzo skromne warunki oraz dziecko z afazja motoryczna i orzeczeniem o niepełnosprawności. Nie mam jak zająć się mama u niej w domu jej by to było na czas nieokreślony. Oczywiscie co mogę to pomogę. Ale mam ogromne wyrzuty sumienia że w ogóle się wyprowadziłam. Jak sobie z tym.poradzic?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Dariusz Pysz-Waberski
Dr n. med. Dariusz Pysz-Waberski

Czy korzeń pozostający w dziąśle może być przyczyną problemów zdrowotnych?

Witam. Czy korzeń tkwiący bez korony w dziąśle może być przyczyną problemów zdrowotnych? Słyszałam opinię o tym że demencja może być spowodowana chorobami uzębienia. Czy w przypadku osoby lat 90 chorej na demencję dobrze taki korzeń wyrwać? Czy wcześniej należy zrobić zdjęcie panoramiczne szczęki celem sprawdzenia czy kości szczęki wytrzymają ekstrakcję?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Patronaty