Czy nadciśnienie i cukrzyca typu 2 wpływa na sprawność umysłową seniora?

Czy nadciśnienie i cukrzyca typu 2 wpływa na sprawność umysłową seniora? Dzień dobry, mam pytanie w związku ze zdrowiem mojej babci. Ma 65 lat. Babcia już ok. 2 lata temu miała zdiagnozowane nadciśnienie i zbyt wysoki cukier. Dostała leki, ale ich nie zażywała. Nie wiedzieliśmy o tym, że nie zażywa leków. Ostatnio miała badania i się przyznała, że nie bierze leków. Dostała nowe tabletki na nadciśnienie i na cukrzycę oraz zalecenie mierzenie ciśnienia i glikemii. Babcia często skarży się na zmęczenie i bóle głowy. W kółko powtarza, że nie może dać sobie rady, że nie rozumie, żeby jej dać spokój. Nie radzi sobie w przestrzeni publicznej, nie potrafi poradzić sobie sama w banku czy u lekarza. Ogólnie jej objawy wskazują na otępienie. Myślałam, że to może Alzhaimer lub demencja. Babcia dostała skierowanie do neurologa, czekamy na wizytę. Moje pytanie jest takie: czy wymienione schorzenia mają wpływ na sprawność umysłową? Zwłaszcza przez długi czas nie leczone. Oraz w jaki sposób mogę pomóc babci. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam, cukrzyca jest choroba przewlekłą która może zaburzać wiele funkcji i wpływać między innymi na pracę układu nerwowego. Podnosi ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych i zaburzeń depresyjnych. Wskazana jest pomoc lekarska, rozmowa z Pani babcią o ryzyku związanym z niestosowania się do zaleceń lekarskich, również pomoc psychologiczna. Być może mają Państwo w rodzinie kogoś do kogo Pani babcia ma duże zaufanie i kto ma wpływ na podejmowane przez nią decyzje i porozmawiałby z nią na temat jej stanu zdrowia.

Pozdrawiam

Dorota Nowacka