Czy amniopunkcja została wykonana prawidłowo?

Witam. Jestem w 22 tygodniu ciąży, już po amniopunkcji. Wyniki amniopunkcji nie potwierdzają żadnej choroby ale też żadnej nie wykluczają. Tylko wiem z tego wyniku płeć dziecka. Napisali na wyniku że za mało materiału mieli na badania laboratoryjne. Zostało pobrane 20 ml płynu. To powinno im starczyć. Dlaczego te badania są tak niekompetentne?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani, kiedy została wykonana amniopunkcja – mogę tylko domniemywać, że stosunkowo niedawno.

Warto wiedzieć, że choć optymalna i zarazem standardowa ilość płynu owodniowego pobranego do badania to około 15-20 ml i zazwyczaj wystarcza do badań, to nie zawsze tak jest. Pod koniec I trymestru w wodach płodowych zaczynają pojawiać się komórki nabłonków (w tym z układu oddechowego, czy skóry lub jamy ustnej i wiele innych). Wraz z postępowaniem ciąży, to jest po 20. tygodniu, zwiększa się liczba komórek martwych oraz innych czynników, które niekiedy zwiększają ryzyko wystąpienia niepowodzenia hodowli. W rezultacie wyniki badań są niemiarodajne, dlatego też najlepszym momentem na wykonanie amniopunkcji jest 16. tydzień ciąży. Więcej o badaniu pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/amniopunkcja.

Ponieważ to jedynie domniemania, sugeruję, by zwróciła się Pani bezpośrednio do laboratorium lub lekarza zlecającego amniocentezę z prośbą o wytłumaczenie wyników badań.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-badania-prenatalne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.