Zapytaj lekarza

7 3 9 , 8 6 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy amniopunkcja została wykonana prawidłowo?

Witam. Jestem w 22 tygodniu ciąży, już po amniopunkcji. Wyniki amniopunkcji nie potwierdzają żadnej choroby ale też żadnej nie wykluczają. Tylko wiem z tego wyniku płeć dziecka. Napisali na wyniku że za mało materiału mieli na badania laboratoryjne. Zostało pobrane 20 ml płynu. To powinno im starczyć. Dlaczego te badania są tak niekompetentne?
KOBIETA, 23 LAT 8 miesięcy temu

Dzieci palących matek

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

nie napisała Pani, kiedy została wykonana amniopunkcja – mogę tylko domniemywać, że stosunkowo niedawno.

Warto wiedzieć, że choć optymalna i zarazem standardowa ilość płynu owodniowego pobranego do badania to około 15-20 ml i zazwyczaj wystarcza do badań, to nie zawsze tak jest. Pod koniec I trymestru w wodach płodowych zaczynają pojawiać się komórki nabłonków (w tym z układu oddechowego, czy skóry lub jamy ustnej i wiele innych). Wraz z postępowaniem ciąży, to jest po 20. tygodniu, zwiększa się liczba komórek martwych oraz innych czynników, które niekiedy zwiększają ryzyko wystąpienia niepowodzenia hodowli. W rezultacie wyniki badań są niemiarodajne, dlatego też najlepszym momentem na wykonanie amniopunkcji jest 16. tydzień ciąży. Więcej o badaniu pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/amniopunkcja.

Ponieważ to jedynie domniemania, sugeruję, by zwróciła się Pani bezpośrednio do laboratorium lub lekarza zlecającego amniocentezę z prośbą o wytłumaczenie wyników badań.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-badania-prenatalne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy