Czy taki kształt brzucha powinien być niepokojący?

Dzień dobry, zastanawia mnie, czy kształt brzucha w pozycji leżącej na plecach powinien niepokoić. Otóż w miejscu, gdzie znajduje się pupa dziecka brzuch jest wypukły, natomiast w okolicy pępka jest wyraźnie płaski. Czy może być to objaw małowodzia? Jestem w 38 tc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno to ocenić tylko na podstawie Pani opisu, natomiast proszę pamiętać, że ilość wód płodowych stopniowo wzrasta do 36. tygodnia ciąży, zaś potem nieznacznie spada. Poziom płynu owodniowego można określić tylko za pomocą badania USG – nie poprzez badanie fizykalne czy obserwację brzucha. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wynik-usg-a-poziom-wod-plodowych-w-28-tygodniu-ciazy.

Małowodzie jest zaburzeniem, o którym można mówić, gdy w 32.-34. tygodniu ciąży objętość płynu owodniowego wynosi mniej niż 500 ml (w warunkach fizjologicznych uśredniona ilość wód wynosi ok. 1l). Odsyłam do artykułu, może okazać się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/wody-plodowe-rola-w-czasie-ciazy-zaburzenia-objetosciowe.

Jeżeli coś budzi Pani niepokój, proszę skontaktować się z ginekologiem prowadzącym ciążę. Proszę również pamiętać o regularnym liczeniu ruchów dziecka lub zgłosić się do przychodni czy na izbę przyjęć na KTG. W razie nieprawidłowości związanych z objętością wód (np. spowodowaną ich sączeniem się), zostanie Pani objęta opieką w szpitalu. Proszę pamiętać, że 38. tydzień ciąży oznacza ciążę donoszoną, Być może zainteresuje Panią również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/malowodzie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.