Czy mam za dużo wód płodowych?

Jestem w 31 tygodniu ciąży. Dotychczas wszystko przebiega ok maluch zdrowy jednak na ostatniej wizycie ginekolog stwierdziła że mam dużo wód płodowych powiedziała że mam się niczym nie martwić i mierzyć obwód brzucha. Mam 22 a norma do 25. Jednak w internecie przeczytałam że norma jest do 20. Proszę o poradę i pomoc

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nadmiar wód płodowych w ciąży określany jest mianem wielowodzia. W zależności od źródła indeks płynu owodniowego (AFI) w górnej granicy normy wynosi 20 lub 25. W Pani przypadku ilość wód płodowych jest nieznacznie większa, dlatego lekarz zalecił jedynie obserwację.

Proszę postępować według wskazówek ginekologa, a więc mierzyć obwód brzucha oraz nie stresować się. Wskazany jest oszczędny tryb życia. Z pewnością lekarz na każdej wizycie kontrolnej będzie sprawdzał stan Pani oraz maluszka. Proszę mu zaufać.

Więcej informacji na temat wód płodowych oraz ich objętości znajdzie Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wody-plodowe-rola-w-czasie-ciazy-zaburzenia-objetosciowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.