Co oznacza taki poziom wód płodowych?

Witam, Mam pytanie odnosnie wod plodowych. Podczas badania usg w 21tyg ciazy wskaznik AFI byl na poziomie 12, aktualnie w 32tyg ciazy AFI wynosi 10. Czy to powod do niepokoju badz czy to moze oznaka saczacych sie wod plodowych, czy poprostu dopuszczalne pomiary bledu? Bo z tego co czytalam wraz ze wzrostem ciazy ilosc plynu powinna sie zwiekszac a nie zmniejszac..

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie, do 36. tygodnia ciąży objętość wód powinna systematycznie rosnąć – nawet do 1,5 litra – a nie maleć. Niestety nie sposób ocenić, czy u Pani doszło do błędu pomiaru czy też wody płodowe ubywają – o to należy zapytać lekarza prowadzącego ciążę, który wykonywał badanie.

Przyjmuje się, że zmniejszona ilość płynu owodniowego dopiero od 38. tygodnia ciąży nie powinna budzić obaw, natomiast warto wiedzieć, że w ocenie dobrostanu ciąży istotne są także takie sygnały, jak: nieprawidłowy (zbyt mały) przyrost wagi w stosunku do poprzedniego badania czy nieprawidłowe przepływy maciczno-łożyskowe.

W razie wątpliwości zatem sugeruję wizytę u lekarza, powinien rozwiać wszystkie Pani wątpliwości. Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/wody-plodowe-rola-w-czasie-ciazy-zaburzenia-objetosciowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.