Poziom wód płodowych w 34. tygodniu

Witam jestem obecnie w 34 tygodniu ciąży , niepokoi mnie poziom wod płodowych, 1 grudnia było afi- 9 dziś jest już AFI-24. czy to jest już powod do niepokoju? dodam ze berdzo boli mnie brzuch, szczególnie podczas snu i mam cały czas wrażenie rozpychania wszystkich powłok. Badanie wykonywał jeden lekarz.

Witam,
Prawidłowo wynik AFI powinien mieścić się w przedziale 5-25. Jego wartość zmienia się wraz z wiekiem ciąży, początkowo rośnie, a następnie w ostatnich miesiącach ciąży maleje. Wyniki AFI < 5-6 świadczyć mogą o zbyt małej i potencjalnie szkodliwej dla dziecka ilości płynu owodniowego (sytuację taką nazywa się małowodziem), natomiast powyżej 20-25 o nadmiernej ilości wód płodowych czyli tzw. wielowodziu. W sytuacji gdy uzyskuje się nieprawidłowe wyniki AFI należy zbadać przepływy w naczyniach pępowinowych - czyli wykonać badanie ultrasonograficzne pokazujące cyrkulacje krwi w pępowinie, mówiącą nam o tym, jak dziecko adaptuje się do sytuacji wewnątrzmacicznej.

pozdrawiam