Co oznacza zbyt duża ilość wód płodowych?

Witam, dziś dowiedziałam się na wizycie kontrolnej że mam za dużo wód, lekarz zakazał współżycia, chciałam zapytać czy ten zakaz moze dotyczyć tylko penetracji czy również orgazmu? Jestem w 28tc. Kolejna wizyta za 3 tygodnie ale z tego wszystkiego zapomnialam zapytać lekarza o konkrety. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku stwierdzonego wielowodzia, zwłaszcza gdy nie sposób ustalić jego etiologii (co ma miejsce nawet w 50-60% przypadków), zaleca się kobiecie spoczynkowy tryb życia, który wyklucza współżycie. Wynika to z faktu, że macica jest bardziej podatna na skurcze, zaś seks może je wywołać, co niestety może się przyczynić do porodu przedwczesnego. O zaburzeniach ilości płynu owodniowego może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wody-plodowe-rola-w-czasie-ciazy-zaburzenia-objetosciowe.

Radziłabym także powstrzymać się przed jakimikolwiek formami aktywności seksualnej, które prowadzą do orgazmu. Może on powodować podniesienie się poziomu oksytocyny, która jest odpowiedzialna za czynność skurczową macicy. Więcej pod tym adresem: https://parenting.pl/orgazm-w-ciazy.

Proszę również skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę – z uwagi na to, że ma pełen obraz historii Pani ciąży, tylko on jest w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na Pani pytanie. Do czasu konsultacji wstrzemięźliwość seksualna byłaby wskazana.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/seks-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.