Czy płód zbyt gwałtownie się rusza?

Dzien dobry, mam 36 lat, Druga ciaza. Jestem w 28 tygodniu ciazy I waze 69 kg. Czy Ja mam nadwage. Nie mam obrzekow. Dzisiaj przy badaniu kontrolnym ginekolog stwierdzila ze mam duzy brzuchu, ze dziecko za Duzo plywa I mam Duzo wod plodowych. Jeszcze nie mialam usg w 3 trymestrze, Czy mam wykazane Wielowodzie. Nie mam cukrzycy, mam niedoczynnosc tarczycy. Wszystkie wyniki sa Dobre. Obnizyla mi sie hemoglobina do 10.8. Zazywam Zelazo. Czy Wielowodzie objawia sie, ze bardzo Duzo pije, wode, soki, herbaty. Czy to Moja wina. Czy to normalne ze w 28 hbd ciazy, plod jest bardzo ruchliwy, jego rytm dobowy zmienia sie, czasami wydaje mi sie, ze jego ruchy sa gwaltowne, Jak zjem slodycze, zdenerwuje sie. Przez koronawirus mialam teleporade w kwietniu zamiast wizyty osobistej u ginekolog, brakuje wsparcia.

Redakcja abcZdrowie

Witam, by stwierdzić, czy Pani waga na tym etapie ciąży jest prawidłowa, potrzeba więcej informacji, m.in. dotyczących choćby Pani wzrostu. Nie wspomina Pani również, jaka była waga przed ciążą oraz czy lekarz sugerował Pani nadwagę. Ruchliwość jest cechą osobniczą płodu – niektóre dzieci poruszają się mniej chętnie, inne wręcz przeciwnie. Im starsza ciąża, tym dziecko będzie poruszało się wolniej, łagodniej, a także coraz rzadziej z uwagi na to, że będzie miało coraz mniej miejsca. Warto wiedzieć, że jedzenie, zwłaszcza słodycze (cukier), może działać pobudzająco na płód, nie jest to zjawisko niepokojące, a ma związek ze wzrostem poziomu glukozy we krwi. Zdarza się, że zbyt gwałtowne ruchy dziecka prowadzą do zaciśnięcia się pętli na pępowinie i jest to realnym zagrożeniem dla dziecka. Przyszła mama jednak nie ma na to wpływu, nie powinna też nadmiernie się tym martwić – takie pętle będą widoczne na USG. Istotne jest jednak, by po 28. tygodniu ciąży kobieta liczyła ruchy płodu w rytmie dobowym – zazwyczaj przyszła mama wie, kiedy jej dziecko jest najaktywniejsze, więc powinna odnotowywać wszelkie odchylenia od normy. Przyjmuje się, że ruchów powinno być około 10 na godzinę aktywności dziecka. Więcej o ruchach dziecka i liczeniu ich w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ruchy-plodu-w-ciazy. Zachęcam do lektury, odnajdzie tu Pani również wskazówkę, na jakie zachowania płodu należy zwrócić uwagę, bo mogą świadczyć o nieprawidłowościach. Wielowodzie może stwierdzić tylko ginekolog po badaniu USG i ocenie objętości wód płodowych w skali AFI. Nadmierna ilość płynu owodniowego nie ma żadnego związku z ilością wypijanych przez Panią płynów. Przyczyną może być niewyrównana cukrzyca czy chociażby choroby nerek u matki, choć w około 60% przypadków nie sposób wskazać konkretną przyczynę tego stanu. O wielowodziu może Pani przeczytać w tym artykule: https://parenting.pl/wielowodzie. Jeśli dotychczas nie stwierdzono u Pani wielowodzia, proszę nie martwić się na zapas. W przypadku wielowodzia czy też podejrzenia wielowodzia, konieczne są częstsze wizyty lekarskie w celu kontrolowania ilości płynu owodniowego. Myślę, że jeśli ginekolog prowadzący ciążę nie widzi potrzeby przyspieszenia terminu wizyty, to nie dzieje się nic niepokojącego. Natomiast, jeśli ma Pani jakieś obawy, proszę kontaktować się bezpośrednio ze swoim lekarzem – w ciąży nie można bagatelizować żadnych objawów. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.