Dlaczego nie czuję ruchów płodu?
Witam,jestem w 17 tc czułam już wcześniej ruchy od 15 tc.Od ponad tydzien temu miałam przez 2 noce bóle podbrzusza czując ucisk stwardnienie brałam nospę od 4 -5dni nie czuje żadnych ruchów teraz jest sytuacja jaka jest czy mam się zgłosić na oddział??

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam, pierwsze ruchy płodu są zazwyczaj wyczuwalne dopiero między 18. a 21. tygodniem w ciąży, przy czym u wieloródki mogą się pojawić już koło 16. tygodnia ciąży. Nie są one jednak jeszcze regularne i czasami wyczucie ich wymaga skupienia. Na tak wczesnym etapie ciąży bywają trudne do zidentyfikowania z uwagi nie tylko na rozmiar płodu, ale też ilość wód płodowych oraz dużą przestrzeń, jaką dziecko ma do dyspozycji. Dopiero po 28. tygodniu ciąży każda kobieta powinna liczyć ruchy dziecka w cyklu dobowym. Przyjmuje się, że ma być ich około 10, a każde odchylenie od normy (zależnej tak naprawdę od dziecka – niektóre są bardzo ruchliwe, inne raczej poruszają się ospale i z rzadka) powinno obudzić czujność przyszłej mamy. Zakłada się, że jeśli ruchy dziecka nie są wyczuwalne przez 12 godzin, należy skontaktować się z ginekologiem w celu wykonania kontrolnego USG lub KTG. Więcej o ruchach dziecka w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ruchy-plodu-w-ciazy. Podsumowując – ruchy dziecka na tym etapie ciąży nie muszą być mocno wyczuwalne, nie muszą też odznaczać się regularnością, jeśli jednak budzi to Pani niepokój, proszę skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Zwłaszcza jest to wskazane, jeśli doskwierają Pani niepokojące bóle podbrzusza, które nie ustępują od dłuższego czasu. Wystarczy kontakt telefoniczny – ginekolog, po zapoznaniu się z sytuacją, podejmie decyzję o dalszym działaniu. Odsyłam również do odpowiedzi naszego eksperta na podobne pytanie, być może okaże się pomocna: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/slabe-ruchy-dziecka-w-21-tygodniu-ciazy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.