Dlaczego nie wyczuwam ruchów płodu?

Witam jestem w 23 tygodniu ciąży. Jest to moja pierwsza ciąża. Ostatnio gorzej się czuje, jestem lekko przeziębiona, więcej leżę ,odpoczywam . Mam też spore problemy z wyproznianiem od początku ciąży . Już ponad 2.5 tyg bardzo dobrze czułam ruchy dziecka , wieczorami najbardziej . A od 2 dni jakby mniej ( nie chce powiedzieć wcale) Ale dziecko jest praktycznie niewyczuwalne, nie czuje tego co wcześniej . Czy mam powód do zmartwień, udać się do lekarza. Czy poprostu dziecko , może być ułożone inaczej, głębiej i być mniej ruchliwe ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

okres 20. tygodnia ciąży to moment, w którym przyszłe mamy najczęściej doświadczają pierwszych ruchów dziecka, choć niekiedy mocniej wyczuwalne są dopiero około 24. tygodnia ciąży, co ma związek przede wszystkim z tuszą kobiety. Jednak jeżeli już w 23. tygodniu ciąży poznała Pani swoisty „harmonogram” ruchów swojego malucha, to faktycznie warto na niego zwracać uwagę. Choć zaleca się, by skrupulatne liczenie ruchów dziecka rozpocząć od 28. tygodnia ciąży, to jednak zaprzestanie poruszania się dziecka może być objawem niepokojącym. Więcej o ruchach płodu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ruchy-plodu-w-ciazy.

Ponieważ na tym etapie płód faktycznie ma sporo miejsca w brzuchu, a dodatkowo amortyzację pełni stosunkowo duża ilość wód płodowych i niekiedy jego ruchy będą słabiej wyczuwalne, to jednak jeżeli przestała Pani czuć ruchy zupełnie, należy niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem. O ile osłabnięcie ruchów dziecka czy ich brak przez krótki czas są zupełnie naturalne, to gdy czekanie na ruch przedłuża się o kilka dni, nie należy zwlekać z decyzją o sprawdzeniu stanu płodu za pomocą USG (w późniejszej ciąży – KTG).

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/ktg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.