Dlaczego czuję mało ruchów płodu?

Jestem w 25 tygodniu ciąży i mam duży brzuch 96cm przy wzroście 159. Od 20 tygodnia mam wrażenie, że dziecko jest mniej aktywne. Dużo odpoczywam natomiast nawet w tedy nie czuję ruchów jedynie rano czasami w południe i wieczorem kilka razy przed snem. Czy mam powody do nie pokoju czy jest to związane z dużym brzuchem i dziecko ma mniej miejsca? Dodam, że przytyłam 8kg

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zazwyczaj przyszła mama odczuwa pierwsze ruchy dziecka dopiero po 20. tygodniu ciąży, są to jednak zazwyczaj delikatne muśnięcia, które nietrudno pomylić z perystaltyką jelit. Z uwagi na dużą ilość płynu owodniowego w stosunku do rozmiaru płodu przyjmuje się, że na początku aktywność dobowa dziecka nie musi wykazywać się regularnością, a ruchy niekiedy bywają trudno wyczuwalne. O pierwszych ruchach dziecka może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-zaczyna-sie-czuc-ruchy-dziecka.

Dopiero wraz z wejściem w III trymestr ciąży kobieta powinna sumiennie odnotowywać minimum 10 ruchów dziecka na dobę. Oczywiście są to wyliczenia uśrednione, ponieważ każda przyszła mama po pewnym czasie poznaje rytm dnia dziecka oraz swoistą dla niego aktywność – niektóre dzieci są bardziej ruchliwe, inne mniej. Ważne, by mieć świadomość tych „nawyków” oraz aktywności płodu i zwracać uwagę na powtarzalność zachowań płodu w ciągu doby. Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ruchy-plodu-w-ciazy.

Trudno określić z całą pewnością, co jest powodem zmniejszenia aktywności płodu – niewykluczone, że nadmierna ilość tkanki tłuszczowej na brzuchu stanowi dodatkowy „amortyzator” utrudniający wyczucie ruchów dziecka. Niemniej, jeżeli wcześniej dziecko było lepiej wyczuwalne, to warto skonsultować to z ginekologiem i za pomocą badania USG upewnić się co do prawidłowego rozwoju ciąży. Być może zainteresuje Panią także odpowiedź naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ruchy-plodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.