Co zrobić gdy płód słabo się rusza?

Witam. Jestem w 39 tygodniu ciąży, do tej pory ciąża przebiega bez zarzutów, maluszek ma się dobrze. Zawsze był bardzo aktywny ale od wczoraj (05.09) od godziny 18 jest on bardzo spokojny i słabo odczuwam jego ruchy, są to bardziej takie leniwe przeciągania i bardzo rzadkie.. poza tym ja czuje się dobrze. Czy powinnam się martwić? Nie mieszkam w Polsce i tu lekarze sie nie przejmują takimi słabymi ruchami...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

od momentu, kiedy przyszła mama zaczyna po raz pierwszy odczuwać ruchy płodu aż do samego rozwiązania ma czas, by poznać rytm dnia dziecka oraz typową dla niego aktywność w określonych porach dnia i nocy. Choć zazwyczaj dziecko jest bardziej aktywne nocą, kiedy ruchy matki nie usypiają go oraz po spożyciu przez nią posiłku, to zakres ruchów jest kwestią indywidualną. Liczenie ich i kontrolowanie tego stałego dla danego malucha rytmu jest koniecznością podczas ciąży. Tutaj więcej o ruchach płodu: https://portal.abczdrowie.pl/ruchy-plodu-w-ciazy.

Oczywistym jest, że wraz z upływem czasu, gdy płód staje się coraz większy, a miejsce w macicy kurczy się, ruchy te będą coraz wolniejsze i mniej gwałtowne. Jest to naturalne. Jednak gdy, niezależnie od etapu ciąży, zachowanie dziecka zmienia się nagle – tak jak w Pani przypadku – warto skonsultować to z lekarzem bądź zgłosić się na izbę przyjęć, by sprawdzić czy KTG nie wskaże jakichś nieprawidłowości.

Ponieważ jest Pani w 39. tygodniu ciąży, to sugeruję, by nie zwlekała Pani z wizytą u lekarza – jeśli ma Pani taką możliwość, może Pani skontaktować się z ginekologiem telefonicznie, gdyż to do lekarza prowadzącego ciążę będzie należała decyzja, czy należy zgłosić się do szpitala. Niewykluczone, że osłabienie ruchów jest zjawiskiem fizjologicznym, spowodowanym zbliżającym się porodem, jednak by to ocenić, konieczne jest badanie. Sygnały zwiastujące poród zostały opisane tutaj, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-porodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.