Co znaczą te objawy w 37 tygodniu ciąży?

Witam. Mam pytanie, jestem w 37 tc I czuje w ciągu dnia słabo ruchy ogolnie u lekarza jest wszystko ok tylko dziecko mało sie rusza, w ciągu całej ciazy czulam słabo ruchy czy jeśli odczuwam salbo ruchy dziecko będzie zdrowe. Lozysko mam na przedniej ścianie. Na ktg dziecko prawie się nie rusza ale serduszko bije.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skoro przez całą ciążę stosunkowo słabo odczuwa Pani ruchy płodu, to może być kilka powodów takiego stanu, niemniej jeżeli lekarz prowadzący ciążę nie odkrył żadnych nieprawidłowości, to nie ma Pani powodu do obaw. To, że dziecko porusza się mniej gwałtownie jest przede wszystkim związane ze stopniem zaawansowania ciąży – im ciąża jest starsza, a dziecko większe, tym mniej miejsca robi się w macicy, więc ruchy płodu przestają być fikołkami, a stają się raczej powolnym rozpychaniem się. W Pani przypadku niewątpliwie jedną (a być może i jedyną) z przyczyn słabego odczuwania ruchów płodu jest umiejscowienie łożyska – jego lokalizacja na przedniej ścianie macicy działa jak amortyzacja. Nie ma to związku z faktycznymi ruchami dziecka. Proszę zapoznać się z naszym artykułem – pozna Pani więcej szczegółów związanych ze zjawiskiem ruchów płodu w macicy oraz dowie się, jak należy liczyć te ruchy: https://portal.abczdrowie.pl/ruchy-plodu-w-ciazy.

Na koniec warto zaznaczyć, że wzmożona ruchliwość dziecka lub wręcz przeciwnie – jego permanentna ospałość często jest cechą osobniczą dziecka, jego swoistym temperamentem i nie powinna niepokoić przyszłej mamy. Może Pani przeczytać również ten artykuł: https://parenting.pl/ruchy-plodu-kiedy-sie-pojawia-i-jak-je-liczyc. Proszę zatem zdać się na lekarza prowadzącego ciążę – jeśli on dotychczas nie stwierdził wad u płodu, to Pani obawy wynikające ze słabej ruchliwości dziecka są bezpodstawne. Być może uspokoi Panią również wypowiedź naszego eksperta dotycząca ruchów płodu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ruchy-dziecka-czy-mam-powody-do-niepokoju.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.