Czy yo normlane, że odczuwam takie ruchy?

Witam! Jestem w 32 tygodniu ciąży. Dziecko jest w ułożeniu podłużnym główkowym. Czy normalne jest, że odczuwam czasami jego ruchy dosłownie w pochwie? Nie są bolesne.

Redakcja abcZdrowie

Witam, ma to związek z ułożeniem dziecka. Najczęściej takie odczucia pojawiają się koło 37-40 tygodnia ciąży, kiedy obniża się dno macicy, a główka dziecka kieruje w stronę kanału rodnego. Wówczas odczuwalny ucisk może powodować dyskomfort w pochwie oraz zwiększoną potrzebę oddawania moczu. Więcej na ten temat może Pani przeczytać w tym miejscu: https://parenting.pl/klucie-w-pochwie-w-ciazy. Sądzę, że nie ma Pani powodu do obaw, jeśli jednak ucisk się powiększy albo będzie wyjątkowym dyskomfortem, warto skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę. Zachęcam również do zapoznania się z artykułem dotykającym kwestii ruchów płodu w ciąży, być może rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/ruchy-plodu-w-ciazy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.