Dlaczego nie odczuwam ruchów w 24 tygodniu ciąży?

Jestem na przełomie 23 i 24 tygodnia. Od 2 dni nie czuje praktycznie ruchów. Wczoraj wydawało mi się odczuć kopnięcie. Widzę jednak , ze dziecko raz jest z jednej raz drugiej strony brzucha. Łożysko jest na ścianie tylnej. Czuje się bardzo dobrze. Jak powinnam rozumieć tą sutuację? Z góry dziekuje za odpowiedz.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pierwsze ruchy płodu ciężarna zazwyczaj odczuwa około 20. tygodnia ciąży – zwłaszcza w I ciąży, w kolejnej może zacząć odczuwać je wcześniej.

Więcej informacji na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-zaczyna-sie-czuc-ruchy-dziecka.

Jeżeli dotychczas odczuwała Pani ruchy dziecka systematycznie i jest Pani w stanie określić dokładnie rytm dobowy aktywności płodu, to zdecydowanie zaburzenia tego rytmu i to na przestrzeni dwóch dni są wskazaniem do szybkiego skonsultowania się z ginekologiem. Przyjmuje się, że gdy ruchy dziecka stają się gwałtowne lub nagle słabną (mniej niż 4 na godzinę) czy zanikają, to jest to stan wymagający niezwłocznej kontroli i badania USG w celu upewnienia się co do dobrostanu płodu.

Być może przydatny okaże się także ten materiał, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/ruchy-plodu-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.