Czy mogło się coś stać mojemu dziecku?

Witam, jestem w 27 tygodniu ciąży, wczoraj inne dziecko niechcący skoczyło mi na brzuch gdy leżałam, czuję od tej pory o wiele słabsze ruchy dziecka niż wcześniej i lekki rozlewający ból w górnej części brzucha. Czy to coś poważnego czy panikuje?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno powiedzieć, czy martwi się Pani na wyrost, niemniej zarówno urazy w okolicach brzucha, jak i słabsze wyczuwanie ruchów dziecka, a także ból, który Pani doskwiera, są wskazaniami do niezwłocznego skontaktowania się z ginekologiem. W razie gdyby pojawiły się nowe dolegliwości lub nasilił ból, konieczne jest niezwłoczne stawienie się na izbie przyjęć w celu wykonania USG.

Być może przydatny okaże się materiał dostępny pod tym adresem, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-bol-brzucha-w-ciazy-jest-niebezpieczny.

Niewykluczone, że nie ma Pani powodu do obaw, ale proszę pamiętać, że każda przyszła mama uczy się ruchów dziecka, rytmu jego dnia itd. Jeżeli więc nagle coś ulega zmianie, np. wydaje się, że dziecko jest ospałe, nie reaguje na bodźce (zjedzenie posiłku czy czegoś słodkiego) albo liczba ruchów w rytmie dobowym jest znacząco mniejsza niż zazwyczaj, to nie należy takich sygnałów bagatelizować.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ruchy-plodu-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.