Czy taka sytuacja mogła zaszkodzić maleństwu?

Witam Jestem w 22 tygodniu ciąży. Mam już dość widoczny brzuch. Dzisiaj przymierzając spodnie ciazowe podczas ich ściągania gumka od spodni można uścisnęli brzuch (brzuch w tym miejscu aż wcisnął się do środka). Poproszę o informację czy taka sytuacja mogła uszkodzić dziecko?
KOBIETA, 34 LAT około miesiąca temu

Poród u kobiet zainfekowanych wirusem opryszczki

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jest mało prawdopodobne, by ucisk gumki od spodni w jakikolwiek sposób zaszkodził płodowi.

Oczywiście wraz z biegiem czasu, gdy płód jest coraz większy, a wód płodowych i miejsca w brzuchu ubywa, każdy uraz matki w obrębie brzucha, może stanowić zagrożenie dla dziecka. Jednak w 20. tygodniu ciąży dziecko wciąż posiada amortyzację w postaci płynu owodniowego i jest chronione przed czynnikami zewnętrznymi.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-spac-na-brzuchu-i-czy-mozna-dotykac-brzucha.

Warto jednak pamiętać, że upadek na brzuch czy uderzenie się w niego mogą stanowić dla dziecka zagrożenie – wówczas konieczne jest wykonanie USG, by upewnić się, że dziecku nic nie dolega.

Proszę się nie martwić i zachować spokój, jeżeli jednak ten incydent budzi Pani obawy, proszę o nim poinformować lekarza przy najbliższej wizycie – badanie USG z pewnością rozwieje Pani wątpliwości.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/ruchy-plodu-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy