Czy to uderzenie mogło jakoś wpłynąć na płód?

Jestem w 28 tygodniu ciąży, uderzyłam się mocno w brzuch. Byłam u lekarza i powiedział, że z łożyskiem i z dzieckiem jest w porządku. Jednak dziecko ma główkę tam gdzie się uderzylam, czy możliwe, że dziecku możliwe jest aby dziecku stało się np. Coś z oczkiem lub noskiem, uszkodzenie dziecka wewnątrz macicy?

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie – to zależy od tego, jakiego rodzaju był to uraz, jednak zazwyczaj najgroźniejszy konsekwencje takich wypadków przyjmują postać porodu przedwczesnego lub oddzielenia się łożyska. Jeśli ginekolog powiedział, że z rozwijającym się płodem nic się nie dzieje, to proszę mu zaufać. Proszę również obserwować siebie w najbliższych dniach – ważne, czy nie występują niepokojące objawy, takie jak: bóle brzucha, skurcze, krwawienie lub nawet plamienie. W takim wypadku należy niezwłocznie zgłosić się na izbę przyjęć. Więcej o przedwczesnym porodzie w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/porod-przedwczesny. Warto wiedzieć, że ciążowy brzuch stanowi swoistą amortyzację – w 28. tygodniu ciąży duża ilość wód płodowych i grube ściany macicy są barierą ochronną m.in. przed takimi niespodziewanymi wypadkami. Z biegiem czasu, gdy brzuch robi się coraz większy, ilość wód płodowych spada, a ściany macicy robię coraz cieńsze należy zachować szczególną ostrożność, bo ryzyko przykrych konsekwencji uderzeń czy upadków zwiększa się. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.