Czy mogło to zaszkodzić mojemu maleństwu?

Dzien dobry. Dwa dni temu dowiedziałam się, ze prawdopodobniej będę mama. Niestety, moja radość przyćmiewa fakt, ze około 2 tygodnie temu (mniej więcej 7-10dni po zapłodnieniu) byłam na mocno zakrapianej imprezie... nie pije, nie pale.. ta sytuacja była incydentalna.. jednak wypiłam sporo alkoholu. Czy mogło to zaszkodzić mojemu maleństwu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma Pani powodu do obaw. Pierwsze 14 dni od momentu zapłodnienia to czas, kiedy żadne czynniki zewnętrzne nie są w stanie zaszkodzić zarodkowi, a jeśli tak się jednak stanie – dochodzi do poronienia.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-pic-alkohol-napoje-energetyzujace-i-cole.

Brak miesiączki oznacza, że zarodkowi, który się w Pani rozwija, nic nie zaszkodziło – dopiero po ok. 7-12 dniach od zapłodnienia, kiedy dochodzi do implantacji zarodka, ten ma kontakt z krwią matki. Mimo to wciąż potencjalne zagrożenie nie stanowi problemu dla zarodka, bo składa się on z niewyspecjalizowanych komórek, które bardzo szybko się namnażają.

Z kolei po ok. 14-16 dniach przyszła mama powinna, szczególnie przez I trymestr, dbać o siebie i rozwijający się zarodek (a następnie płód) oraz, oczywiście unikać alkoholu, używek czy niezdrowej żywności.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/pierwsze-tygodnie-ciazy-objawy-przebieg-badania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.