Czy stres mógł zaszkodzić wczesnej ciąży?
Czy silny i długotrwały stres w 5 i 6tc mógł zaszkodzić zarodkowi w rozwoju? Czy mógł też wpłynąć negatywne na rozwój łożyska?

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie,
silny i długotrwały stres szkodzi zdrowiu, a więc oczywistym jest, że może zaszkodzić również dziecku. Niesie on ze sobą zagrożenia na każdym etapie ciąży.
W pierwszym trymestrze może doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju narządów lub wad wrodzonych. Silny i przewlekły stres może sprawić, że dziecko będzie niedożywione lub niedotlenione, a noworodek może urodzić się z niską wagą. Jeśli stres jest bardzo silny, może spowodować obumarcie płodu.
Warto więc dbać o siebie w tym szczególnym czasie, stosować techniki relaksacyjne i dużo odpoczywać.
Więcej o stresie w ciąży przeczyta Pani w jednym z naszych artykułów, który znajduje się pod poniższym adresem:
https://portal.abczdrowie.pl/stres-w-ciazy.
O tym, jak wpływa na dziecko pisaliśmy poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/jak-stres-w-ciazy-wplywa-na-dziecko.