Czy wino zaszkodziło wczesnej ciąży?

Witam. Jestem we wcześniej ciąży. Jeszcze nie zdążyłam udać się z wizytą do ginekologa, dopiero będę szła. Mam pytanie dotyczące tego czy pół lampki wino mogło zaszkodzić dziecku? Boję się ze mogło dojść do uszkodzenia płodu. Zdążyło się to 1 raz, ale obawiam się że coś mogło się stać.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

alkohol tak samo, jak i inne używki (papierosy lub narkotyki) spożywane przez kobietę w ciąży mogą powodować nieodwracalne i negatywne zmiany zdrowia dziecka. Każda ilość wypitego alkoholu oddziaływuje na dziecko, a we wczesnych okresach ciąży, może prowadzić do poronienia.

W tym przypadku, gdy nie było wiedzy o ciąży i spożyła Pani naprawdę niewielką ilość alkoholu, najprawdopodobniej nie wpłynie to negatywnie na prawidłowy rozwój płodu. Powinna Pani jednak skonsultować ten fakt z ginekologiem.

Wskazuje się, że we wczesnym etapie ciąży większość złych skutków wywołanych przez ryzykowne zachowania są naprawiane przez komórki multipotencjalne, które zastępują te uszkodzone.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z pytaniami innych użytkowniczek, które miały ten sam problem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wino-zaszkodzilo-ciazy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wino-moze-zaszkodzic-dziecku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-alkohol-szkodzi-bardzo-wczesnej-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.