Czy wypicie tego alkoholu mogło wpłynąć negatywnie na płód?

Jestem w 13 tygodniu ciąży. Podczas Sylwestra znajomi sportowcy poczęstowali mnie winem bezalkoholowym zapewniając, że ma 0,0000% alkoholu. Po wypiciu prawie butelki przeczytałam, że zawartość alkoholu jest <0,5%. Czy taka jednorazowa sytuacja w przypadku zbilansowanej diety może wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

każda ilość alkoholu jest przeciwwskazana w ciąży i nigdy nie wiadomo, w jaki sposób wpłynie ona na rozwijający płód. Nie jesteśmy więc w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie.

Choć zawartość alkoholu w wypitym przez Panią napoju nie była duża, to należy jednak pamiętać, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, dlatego bezwzględnie należy go unikać.

Proszę jednak nie martwić się na zapas. Najprawdopodobniej wszystko będzie w porządku, a na przyszłość, przed spożyciem jakiegokolwiek napoju, na którym umieszczona jest informacja o braku alkoholu proszę dokładnie przeanalizować etykietę.

Odpowiedzi na pytania o wpływ alkoholu na ciążę pojawiły się pod następującymi pytaniami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czekolada-z-alkoholem-w-13-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sporadyczne-spozywanie-alkoholu-na-poczatku-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/alkohol-i-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.