Czy ryzyko w takim przypadku jest duże?

Witam, od kiedy wiedziałam, że mogę być w ciąży odstawiłam alkohol. Niestety będąc w 12 tygodniu wypiłam drinka z ok 50 ml martini bezalkoholowego i dużej ilosci wody. Dopiero niedawno dowiedziałam się, że napoje nazwane bezalkoholowymi w rzeczywistości mogą zawierać do 0,5%. Aktualnie jestem w 24 tygodniu i bardzo się boję, że mogłam zaszkodzić nawet taką ilością i to nieświadomie ☹️. Czy ryzyko w takim przypadku jest duże?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

proszę zachować spokój i nie martwić się na zapas.

Przede wszystkim nie ma Pani pewności co do tego, że bezalkoholowe martini, które Pani spożyła z dużą ilością wody miała więcej niż 0,5 %. Po drugie była to jednorazowa sytuacja, która raczej nie powinna mieć żadnego wpływu na rozwój ciąży.

Więcej szkody może wywołać niepotrzebny i długotrwały stres. Jeśli regularne badania, które Pani wykonuje u ginekologa nie wykazują żadnych nieprawidłowości, to najprawdopodobniej wszystko jest w porządku i nie ma Pani powodów do obaw. Życzymy dużo zdrowia dla Pani i maleństwa!

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-picie-coli-i-piwa-bezalkoholowego-w-ciazy-jest-zagrozeniem-dla-dziecka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mala-ilosc-piwa-zaszkodzila-dziecku,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-piwa-bezalkoholowe-mozna-pic-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.