Czy to mogło zaszkodzić mojemu dziecku?

Bardzo proszę o poradę: sięgałam po alkohol, w tym w 6 tygodniu miałam dwie imprezy, podczas których wypiłam spore ilości alkoholu. Dzień po drugiej imprezie zrobiłam test, to był 6 tydzień ciąży. Jak się dowiedziałam o ciąży nie wzięłam do ust ani łyka alkoholu. Czy mogłam zaszkodzić dziecku? Dziecko niedawno urodziło się, zdrowe. Czy alkohol pity do 6 tc włącznie pity nieświadomie mógł zaszkodzić mojemu dziecku? Proszę o pomoc, gdyż bardzo się denerwuję.

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro dziecko urodziło się zdrowe, to najprawdopodobniej wszystko jest w porządku.

Alkohol jest zakazany w ciąży – to oczywiste. Ciężko jest więc przewidzieć skutki jego spożywania w tym szczególnym czasie. Jeśli jednak dziecko podczas ciąży rozwijało się prawidłowo i urodziło się zdrowe, to nie ma Pani powodów do niepokoju.

Serdecznie gratulujemy maluszka oraz życzymy dużo zdrowia! Proszę się nie przejmować wydarzeniami z przeszłości i cieszyć wspólnymi chwilami z pociechą.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-alkohol-we-wczesnej-ciazy-ma-wplyw-na-plod,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sporadyczne-spozywanie-alkoholu-na-poczatku-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/alkohol-i-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.