Czy mała ilość alkoholu zaszkodziła ciąży?

Dzień dobry. Jestem w ciąży, wystrzegam się wszystkiego co mogłoby zaszkodzić dziecku, jednak w 9 tygodniu ciąży nieświadomie spożyłam alkohol, który był w cieście. Zjadłam kawałek tortu szwarcwaldzkiego z cukierni - w smaku było czuć alkohol, jednak myśleliśmy z mężem, że to tylko aromat, bo dodaje się go przed pieczeniem (w cukierni nie było żadnej informacji o tym, że ciasto zawiera alkohol). Byłam jednak trochę zaniepokojona, więc zaczęłam szukać w internecie informacji o sposobie przygotowania tego tortu i co mnie przeraziło - na cały taki tort dodaje się, w zależności od przepisu 100-150 ml wódki, już po pieczeniu. Jeden kawałek tortu to mogła być 1/12. Proszę o informację jak bardzo mogłam zaszkodzić dziecku. Bardzo się martwię.
KOBIETA, 32 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Niestety w ciąży nie są dozwolone żadne dawki alkoholu do spożycia pod żadną postacią i dotyczy to również deserów. Rozumiemy, że ciasto zostało przez Panią zjedzone nieświadomie, jednak warto byłoby poinformować o tym swojego ginekologa na najbliższej wizycie.

Podejrzewamy jednak , że tak niewielka ilość nie powinna zaszkodzić dziecku.

Polecamy zapoznać się z poniższymi artykułami dotyczącymi spożywania alkoholu w ciąży:

https://parenting.pl/czy-w-ciazy-mozna-pic-alkohol

https://parenting.pl/jak-alkhol-wplywa-na-plod

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.