Czy wino zaszkodziło ciąży?

Witam, chciała bym dowiedzieć się czy mogłam wpłynąć na rozwój mojego dziecka ogólnie dbam o zdrowie przyjmuje kwas foliowy wszystkie wyniki mam w normie. Tak się stało że w tym msc miałam kilka złych kroków których nie powinnam podejmować chodzi o to że napiłam się troszkę wina, przyjmowałam tabletki do ssania,, apetyt stop max,, i preparat z wapnem i magnezem żadnych leków nie przedawkowałam odżywiam się zdrowo dbam o siebie. Czy bardzo mogłam zaszkodzić mojemu przyszłemu dziecku? Jeśli naprawdę jestem w ciąży jest to koło 3/4 tygodnia.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży i każda kobieta ciężarna nie powinna sięgać po żadne używki, to na tak wczesnym etapie ciąży nie powinno stanowić to dużego zagrożenia. 3-4 tydzień ciąży to tzw. okres jaja płodowego. W tym czasie jest ono odporne na szkodliwe czynniki, takie jak alkohol czy papierosy. Mimo to lekarze zalecają powstrzymywać się od używek nie tylko od początku ciąży, ale również podczas starań o nią.

Z Pani wypowiedzi wynika jednak, iż nie jest Pani pewna co do swojego odmiennego stanu. Zachęcamy więc do zweryfikowania tego za pomocą testu ciążowego z moczu lub krwi. Na tym etapie wyniki powinny być już wiarygodne.

Artykuł poruszający podobny temat znajdzie Pani pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-pic-alkohol-napoje-energetyzujace-i-cole.

Podobne pytania natomiast przeczyta Pani po kliknięciu w linki znajdujące się poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/alkohol-we-wczesnej-ciazy-a-wzmozone-napiecie-miesniowe, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-alkohol-we-wczesnej-ciazy-ma-wplyw-na-plod.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.