Czy stres negatywnie wpłynie na płód?
Jestem w 15tc, ostatnio przechodzę stresujący okres w życiu, spowodowany obroną pracy dyplomowej i konfliktami z partnerem. Czy może mieć to wpływ na rozwój i zdrowie dziecka? Jeśli jak to jaki i jak temu zapobiec

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
faktem jest, że stres nie służy nikomu. Jednak w ciąży wpływa on nie tylko na osobę, która stresuje się, ale również na bezbronne dziecko.
Oczywiście nie jest możliwe, aby całkowicie się go pozbyć z codziennego życia, ale warto go w ciąży zminimalizować. Najważniejsze bowiem, aby stres nie był długotrwały oraz zbyt silny, gdyż może on doprowadzić do groźnych konsekwencji.
Stres w ciąży wpływa na ogólny rozwój płodu. Niestety, jeśli jest zbyt silny może doprowadzić nawet do obumarcia płodu bądź do przedwczesnego porodu, ponieważ może wywołać przedwczesne skurcze macicy. Ponadto w wyniku silnego stresu dziecko może być niedożywione lub niedotlenione. Noworodek może urodzić się z niedowagą lub być rozdrażniony i pobudzony.
Warto więc ograniczyć stresujące sytuacje i spróbować walczyć ze skutkami stresu. Pomocna może okazać się muzyka relaksacyjna, ciepła kąpiel, zdrowa dieta lub aktywność fizyczna. Nieoceniona jest również rozmowa z bliską osobą oraz wsparcie najbliższych. Proszę więc porozmawiać z partnerem na ten temat.
Zachęcamy do przeczytania artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-stres-w-ciazy-wplywa-na-dziecko.