Czy takie opary mogły zaszkodzić ciąży?

Witam. Jestem we wcześniej ciąży - 4 tydzień 3 dni (licząc od pierwszego dnia miesiączki). Mój mąż wczoraj wrócił z garażu cały w zapachu benzyny, na początku nie poczułam, jednak po 10-15 minutach zapach dotarł do mojego nosa. Wywietrzyłam pomieszczenie, jednak cały czas czułam zapach benzyny. W zasadzie unosił się on w calym domu, dzisiaj, gdy wstałam nadal to czuje. Jestem zrozpaczona. Wiem, że należy unikach chemikaliów. Czy opisana przeze mnie ekspozycja na opary benzyny mogła zaszkodzić ciąży ? Pzdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie sposób, na podstawie Pani opisu, ocenić ryzyka ewentualnych skutków ekspozycji na chemikalia. Z pewnością Pani wątpliwości rozwieją kolejne badania, w tym USG oraz USG połówkowe. Więcej na ten temat w materiale dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badania-w-ciazy.

Do tego czasu nie powinna się Pani nadmiernie stresować – proszę wziąć pod uwagę, że podczas ciąży hormony powodują nadwrażliwość na smaki i zapachy, więc stąd z pewnością wynika Pani silne przekonanie, że mąż był wręcz przesiąknięty benzyną. Jeżeli wywietrzyła Pani mieszkanie, to jest mało prawdopodobne, by zapach paliwa zaszkodził zarodkowi (oczywiście zakładam, że po prostu ubrania Pani męża przesiąknęły zapachem oparów benzyny). Zachęcam do zapoznania się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-substancje-chemiczne-moga-zagrazac-ciazy.

Być może zainteresuje Panią także nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-miec-kontakt-z-chemikaliam-i-zanieczyszczeniami.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.