Czy takie opary mogły zaszkodzić dziecku?

Dzien dobry jestem w 24 tc ciazy i mam pytanie odnośnie srodka na komary bross dla dzieci do gniazdka na płytki ponieważ bylam u koleżanki i dopiero wychodząc zobaczalam ze w innym pomieszczeniu niz te które siedzialysmy przy otwartym oknie był wlasnie wlaczony ten srodek bylam u niej maksymalnie 1.5 h no i jak pisałam wyżej bylysmy w innym pomieszczeniu, mam pytanie moglam tym zaszkodzic dziecku ? Wiem ze swiruje, ale u nas gdy to było wlacsone u synq w pokoju ja spalam w innym przy otwartym oknie a jego pokoj byl zamknięty swiruje do tego stopnia ze balam sie nawet wejsc do jego pokoju po tym jak juz to było kilka godziny wylaczone a pokoj dobrze wywietrzony i u nas nigdy nie działo to cala noc maksymalnie 2 h, boje się do tego stopnia czy moglam zaszkodzic dziecku bedac u mamy i paliło się w piecu i wychodząc z domu do samochodu poczulam dym z komina, zastanawiam się czy wlasnie takie jednorazowe sytuacje mogą zaszkodzic dziecku ? Jednego syna straciłam oczywiscie z innego powodu ? Czy mogę zaszkodzic dziecku jak bylam u tej kolezanki ta chwile albo gdy poczulam dym z komina wsiadajac do samochodu albo gdy weszłam do pokoju gdzie to było wlaczone i pokoj wywietrzony ratunku nie mogę spać tylko o tym myślę ponieważ robie wszystko zeby bylo jak najlepiej?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma Pani powodu do obaw – sądzę, że dopiero dłuższa ekspozycja na czynniki potencjalnie niebezpieczne dla płodu (czyli chemiczne repelenty) może zadziałać teratogennie. Trudno ocenić jak długi czas ekspozycji jest niebezpieczny, z oczywistych względów nie prowadzi się takich badań.

Natomiast siedzenie w pokoju obok czy znajdowanie się w pokoju wywietrzonym lub wdychanie dymu z komina incydentalnie zdecydowanie nie niosą za sobą ryzyka dla rozwijającego się płodu. Sugeruję więc, by zachowała Pani spokój, ponieważ brak stresu jest równie istotny podczas ciąży. Warto zachować zdrowy rozsądek, choć oczywiście w miarę możliwości należy unikać kontaktu z niepotrzebną chemią.

Więcej przydatnych informacji w naszym artykule, być może Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-miec-kontakt-z-chemikaliam-i-zanieczyszczeniami.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.