Czy ten środek jest groźny dla ciąży?

wiem ze jestem panikara i przesadzam jestem w 19 tc , ale mamy straszne komary i kupiliśmy taki srodek do gniazdka bross dla dzieci od 1 roku zycia i w tym pokoju gdzie to jest wlaczaone raz bylo włączone cala noc tam gdzie spi syn spi z mężem ja spie w innym spokoju z dala od tego w którym spia oni ale oni spali i wydwalo mi się ze to jest za długo wlaczone i wyłączyłam to sama bylam tam tylko tyle ile trwa wyłączenie ale juz panikuje czy moglo sie cos stac i czy juz to jest parę godzin wylaczone i okno jest cały czas otwarte ja mogę do tego pokoju isc na chwile ? Czy nie przebywając w pomieszczeniu gdzie jest włączony sordek na komary moze cos stac sie dziecku gdy wylaczylam go raz ale zaraz wyszlam i czy gdy popmpowalismy synkowi pasen w pokoju okno bylo otwarte ale czulam ten plastikowy zapach trwalo to 10 min moge zaszkodzić dziecko i czy takie jednorazowe wdechniecia mogą być grozne ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma Pani powodu do obaw – po pierwsze nie była Pani narażona na długotrwałe działanie repelentu, gdyż nie przebywała Pani w pomieszczeniu, w którym urządzenie zostało podłączone. Po drugie natomiast wybrany przez Panią środek jest bezpieczny dla dzieci powyżej 1. roku życia, co oznacza, że również dla kobiety ciężarnej w takim natężeniu nie będzie zagrożeniem.

Niebezpieczeństwo związane ze szkodliwością mogącą mieć realny wpływ na małe dzieci czy płód może być zwiększone w przypadku preparatów zawierających zwłaszcza DEET w wysokim stężeniu. Odsyłam do artykułu, który szczegółowo omawia problem repelentów i ich ewentualnej szkodliwości: https://uroda.abczdrowie.pl/ochrona-przed-komarami-skutecznosc-i-skutki-uboczne.

Warto zawsze sprawdzać, czy na opakowaniu takich środków nie znajduje się informacja o zakazie używania przez ciężarne, a najlepiej na wszelki wypadek w ogóle unikać środków chemicznych przeciwko owadom.

Być może zainteresuje Panią temat naturalnych metod walki z komarami: https://uroda.abczdrowie.pl/7-roslin-ktore-odstraszaja-komary oraz pod tym adresem: https://parenting.pl/geraniol-naturalny-sposob-na-komary.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.