Czy te substancje są groźne dla ciąży?

Czy kosmetyki stosowane w ciąży mogą zaszkodzić, przyczynić się do poronienia? Chodzi o składniki ktore znajdują się np w balsamie czy Szamponie do włosów np kwas salicylowy, triclosan, parabeny, ftalany?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pielęgnacja w okresie ciąży powinna być jak najbardziej naturalna. Substancje takie jak triclosan, parabeny, ftalany, a także rozpuszczalniki organiczne, pigmenty, metale ciężkie i inne mogą być szkodliwe. Niestety nie sposób odpowiedzieć precyzyjnie na pytanie, jaka ilość jest szkodliwa, ale regularne stosowanie produktów zawierających te substancje może przyczynić się do powstania wad rozwojowych płodu czy alergii u dziecka. Trudno powiedzieć, czy mogą powodować poronienie – niestety nie ma badań, które potwierdzałyby takie ryzyko.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://uroda.abczdrowie.pl/farbowanie-wlosow-w-ciazy.

Proszę pamiętać, że szkodliwość substancji potencjalnie zagrażających rozwojowi płodu zwiększa się wraz z częstotliwością stosowania – na przykład stosowanie szamponu będzie z pewnością mniej szkodliwe niż regularne stosowanie kosmetyków w sprayu, które absorbowane są przez skórę i układ oddechowy.

Jeśli więc nie jest możliwe całkowite zrezygnowanie z kosmetyków zawierających wspomniane substancje, to warto starać się ograniczyć je do minimum.

O kosmetykach zakazanych w ciąży może Pani przeczytać pod tym adresem: https://parenting.pl/kosmetyki-zakazane-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.