Czy muszę teraz odłożyć starania o dziecko?

W pierwszym dniu cyklu zastosowałam dermokosmetyki (krem i tonik) z kwasem salicylowym. Miałam je na skórze godzinę. Czy teraz muszę odłożyć plany prokreacyjne?

Redakcja abcZdrowie

Witam, absolutnie nie ma takiej potrzeby. Stosowanie kwasu salicylowego jest niewskazane w ciąży, mimo że wiele kosmetyków zawiera kwas salicylowy w niewielkim stężeniu, nie zagrażającym właściwie płodowi (mam tu na myśli zwłaszcza kosmetyki stosowane sporadycznie, na niewielkim obszarze skóry, zawierające stężenie równe 2% kwasu salicylowego). Oczywiście należy pamiętać, że kwas salicylowy może powodować wady płodu oraz zaburzenia krzepliwości u noworodka. Odsyłam do materiału na temat bezpiecznych, a także zakazanych kosmetyków w ciąży: https://parenting.pl/kosmetyki-zakazane-w-ciazy. Z kolei nie ma żadnych przesłanek ku odkładaniu planów prokreacyjnych z powodu incydentalnego użycia dermokosmetyków z kwasem salicylowym (także fakt, że miała je Pani na skórze przez niedługi czas wskazuje, że nie ma powodów do obaw) – chyba że jest Pani w trakcie kuracji trwającej dłuższy czas. Wtedy jednak lepiej wstrzymać się z planowaniem potomstwa na 1 miesiąc. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.