Czy mogę używać skarpetek złuszczających w ciąży?

Jestem w 11 tygodniu ciąży. Niestety nie czytając ulotki użyłam skarpetek złuszczajacych, które są zabronione w ciąży. Czy może to spowodować powikłania, wady u dziecka? Skład:kompleks kwasów (mlekowy, glikolowy, salicylowy), mocznik 5%, ekstrakt z limonki, alantoina, betaina. Proszę o odpowiedź!

Redakcja abcZdrowie

Witam, używanie preparatów z kwasem salicylowym w składzie jest w ciąży niewskazane, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Jednak jednorazowe zastosowanie takich skarpetek z dość niskim stężeniem kwasu salicylowego powinno pozostać bez związku z prawidłowym rozwojem płodu. Składniki tego produktu nie przenikają w głębsze warstwy naskórka, zatem nie powinny przeniknąć również przez łożysko. Tutaj więcej o kosmetykach zakazanych w ciąży i o ewentualnych skutkach ich stosowania przez przyszłe mamy: https://parenting.pl/kosmetyki-zakazane-w-ciazy. Na przyszłość sugeruję uważne czytanie ulotek leków oraz preparatów kosmetycznych. Warto też zasięgnąć rady lekarza lub farmaceuty, by upewnić się co do bezpieczeństwa stosowanego bądź zażywanego leku, preparatu, suplementu diety, kosmetyku. Proszę zapoznać się również z sugestią naszego eksperta odnośnie stosowania kosmetyków z kwasem salicylowym w ciąży: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kosmetyki-z-kwasem-salicylowym-w-ciazy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.