Jakie kosmetyki stosować w ciąży?

Dzien dobry jestem w 17tc. Chcialam się dowiedzieć czy w ciazy mozna używać wszystkich kosmetyków do makijażu czy czegoś jednak nie powinno? (Pytam tutaj o jakis skladnik w nim zawarty itp.) I np odżywki do włosów lub fioletowy szampon do blondu czy mozna stosowac bez ograniczeń?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Ciąża to bardzo ważny czas dla każdej kobiety. W ciągu tych miesięcy dość istotna jest pielęgnacja oraz dbanie o wygląd całego ciała.

Należy jednak wiedzieć, jakie kosmetyki można bezpiecznie stosować w czasie ciąży, aby nie wpływały na kobietę i rozwijające się dziecko.

Skóra w tym czasie, pod wpływem działania hormonów jest bardziej wrażliwa i narażona na podrażnienia oraz stany zapalne. Wcześniej powszechnie stosowane preparaty mogą powodować między innymi uczulenia i ryzyko wystąpienia alergii.

W tym wyjątkowym okresie należy sięgać po kosmetyki o prostym i naturalnym składzie, najlepiej z przeznaczeniem do skóry wrażliwej i skłonnej do alergii. Sprawdzą się tu różnego rodzaju dermokosmetyki do skóry atopowej oraz zawierające w swoim składzie olejki roślinne, glicerynę, aloes, allantoinę, pantenol oraz witaminę C i E.

W czasie ciąży powinno się unikać preparatów zawierających retinoidy, kwasy owocowe, kwas salicylowy, sztuczne konserwanty, np. formaldehyd, detergenty SLS, SLES, ALS. Niewskazane jest również używanie kosmetyków do makijażu zawierające w swoim składzie sztuczne barwniki, czyli na przykład wyraziste tusze do rzęs, intensywne szminki, czy jaskrawe cienie do powiek.

Odnośnie fioletowych odżywek do blond włosów można delikatnie stosować (ale nie przy każdym myciu) w ograniczeniu na końcówki włosów, aby nie było styczności ze skórą głowy. Chodzi tu głównie, żeby nie było ewentualnych reakcji alergicznych. Natomiast z substancji zawartych w szamponach i odżywkach, zakazane są w czasie ciąży, takie jak: barwnik azowy, ftalany oraz triclosan.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/kosmetyki-zakazane-w-ciazy

https://parenting.pl/kosmetyki-w-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.