Czy ta maseczka na twarz zaszkodziła ciąży?

Witam, czy jednorazowe zastosowanie maseczki na twarz, w składzie której był m.in. kwas salicylowy, w 7 tygodniu ciąży mogło negatywnie wpłynąć na ciążę? Kosmetyk wywołal silnie podrażnienie tj. Zaczerwienienie skóry.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kwas salicylowy znajduje się na czarnej liście substancji, które nie powinny być stosowane w trakcie ciąży. W wyniku przeniknięcia do krwioobiegu może on doprowadzić do zmian rozwojowych u dziecka, a nawet poronienia czy przedwczesnego porodu, dlatego najbardziej narażone na niebezpieczeństwo są kobiety w pierwszym i trzecim trymestrze. Aby jednak doszło do komplikacji stężenie kwasu powinno być bardzo wysokie.

Niewielkie ilości kwasu salicylowego nie powinny mieć żadnego wpływu na ciążę. Dopuszczalne stężenie tej substancji w ciąży nie powinno przekraczać 2%. Nie wiemy, ile dokładnie kwasu znajdowało się w użytej przez Panią maseczce, ale zakładamy, że niewiele, więc najprawdopodobniej nie ma Pani powodów do obaw. W przyszłości proszę jednak zrezygnować z tego typu kosmetyków. Lepiej dmuchać na zimne.

Podobne pytanie pojawiło się w naszym serwisie. Odpowiedź na nie znajdzie Pani pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kosmetyki-z-kwasem-salicylowym-w-ciazy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.